Puan Ver
1
Puan Ver

Genelde arkeoloji çalışmalarında gördüğüm karbon 14 atomu ile yapılan deneylerde bir nesnenin yaşı nasıl bulunur?

Ve bu deney için üzerinde çalışılması gereken şeyin cansız mı olması gerekir? Öyleyse neden? Teşekkürler

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

C14 toprak veya taş çanak çömleklerin yaşı bulunmuyor. Nitekim toprağın yaşı dünya ile yaşıttır. Bu gibi şeylerin yaşını bulmak için bulunduğu katmandaki diğer hayvansal bitkisel kalıntılara bakılarak tahmini bir sene hesaplanıyor. Yani organik cisimlerin yaşı C14 metodu ile hesaplanabiliyor sadece.  Bunun sebebi de biyolojik canlıların yaşamları boyunca C14 ve Oksijen ile birleşerek karban dioksiti benimsemiş olmasıdır. Öldükleri zaman bu C14 bulunduğu katmanda çözünmesi sayesinde o katmandaki diğer buluntuların yaşı tahmin edilmektedir. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Mühendis Beyinler Buradan konu hakkında daha detaylı bilgi vermektedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şey sizin için yeterince önemliyse, ihtimaller düşük olsa bile onu başarmayı denersiniz.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder