Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Alperen Delibaşı
Üye
3

Fizikçi olmak istiyorum sizce ingilizce ile latince öğrenmek ne kadar mantıklı?

Bilimle alakalı çoğu kelime latince ve ister istemez öğrenmek zorunda kalıyoruz bu işi toptan öğrenmek ne kadar işime yarar?
326 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cavad Məmmədov
Fizikle uğraşıyorum, latince öğreniyorum

Merhaba! Elbette daha çok dil bilmek işinize yarar. Latince öğrenirseniz gelecekte latin kökenli dilleri öğrenmek biraz daha kolay olur. Latince bilmek en çok tıp ve hukuk okuyanların işine yarar. Ben de fizikle ilgileniyorum ve tecrübelerimden diye bilirim ki fizik için en iyi dil almancadır, hatta hatırladığım kadarıyla A.Einstein Amerikaya gittikten sonra bile ingilizce bilmesine rağmen fizikle uğraşırken almanca kullanırdı. Dil bakımından almanca zor olsa da çok güzel bir dildir, elbette bilim için fransızca, rusca gibi dilleri bilmekte işinize yarayacaktır. İngilizceye dokunmuyorum, zaten ingilizce bilmek tek fizik değil, hemen hemen her alanda işinize yarar.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Medine Çolak
Fizikçi olmak istiyorum, dillere ilgim var

İngilizce çağımızın ve bilimin dilidir, bu yüzden ingilizce öğrenmek her açıdan en doğru yaklaşımdır. Latince gibi ölü bir dil (kimse tarafından konuşulmayan) ise sadece eski kitaplardan çeviriler yapmak, eski kitapları orijinal dilinden okumak için kullanışlı olabilir. Şunu belirtmeliyim ki; latince kitapların zaten birçoğunun günümüz dillerine çevrilmiş hallerini bulabiliyoruz. Yani ingilizce öğrenmek çok faydalı iken, latince öğrenmek sadece Latin kökenli dillerin öğreniminde kolaylık sağlar. Latin kökenli diller: İspanyolca, Portekizce, Fransızca, İtalyanca, Romanşca vb.

Ayrıca fiziğe kıyasla, biyolojide daha çok latince terim vardır. Eğer biyoloji alanında ilerlemek istiyorsanız Latince bilmek çok faydalı olacaktır.

Fiziğe katkı sağlamış ülkelerin dillerini bilmek daha faydalı olabilir. Latinceyi kendini geliştirmek için öğrenmen iyi olur, ama dil öğrenme sorunları yaşıyorsan latince yerine Fransızca, Almanca ve Rusça öğrenmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Unutma, ne kadar dil bilirsen o kadar iyidir.

Tüm Reklamları Kapat

Ben kendi açımdan söylecek olursam; ingilizce, rusça, almanca biliyorum. Bunların hiçbirisini tamamen bilmediğimi söylemeliyim. İngilizcem B2 ise, Rusçam ve Almancam A2 diyebilirim. Bence bilim açısından faydalı diller bunlar, tabiki Fransızca da bilmek gerek.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close