Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Fil vakası gerçekten yaşanmış bir olay mı?

Merhaba, yıllardır bize anlatılan bu “Fil vakası”nın bilimsel bir kanıtı veya kanitlanabilirligi varmı ? Ben biraz arastirdim ama sadece inanca bağlı dindar açıklamalar bulabildim. Daha islam dini gelmemişken Abdulmuttalip’in Kabeye “Allah’ın Evi” demesi, biraz saçma olmuyor mu, Allah’tan haberi bile olmayan Ebrehe, cezalandiriliyor.
6,989 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

Fil vakası yaşanmış olduğu tarihi vesikalarla kanıtlanmış gerçek bir olaydır. [1] Ve tabi tarih bilimi açısından olayın gerçekleştiği bilinmektedir. Kabe Hz İbrahim AS tarafından Allah'ın evi olarak yapılmıştır. Mekke'liler de orada putlara değil Allah'a tapmaktaydı aslında. Ebrehe ise Hristiyan'dı yani o da Allah'a inanıyordu sadece kişisel hırsları için yeni bir ibadethane yapmış ve Kabe'yi kıskandığı için yıkmak istemiştir. Abdulmuttalip Hz İbrahim AS'ın dini olan Hanifliğe bağlı idi yani o zamanda İslam Haniflik adı altında yaşanıyordu zaten. İslam dini Hz Muhammed'le (SAV) başlamış bir din değildir Hz Adem'den beri var olan hak dindir.

569 görüntülenme

Kaynaklar

 1. TDV İslâm Ansiklopedisi. Fil Vak‘asi - Tdv İslâm Ansiklopedisi. Alındığı Tarih: 21 Aralık 2022. Alındığı Yer: TDV İslâm Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
Hakan Kılıç
Üniversite öğrencisiyim Arap tarihi hakkında araştırmalar yapıyorum.

Herşeyden önce Arabistan yarımadası Bizans ve sassaniler arasında kalmış o yıllarda hiçbir önem teşkil etmeyen topraklardı. Yani günümüzde milyonlarca insanın inandığı bir dinin merkez coğrafyası olsada o dönemler sadece çölde yaşayan bedevi arap kabileleri için önem taşıyan oldukça sıradan bir yerdi yani o zamanlar kâbeyi yıkmak sadece çöl bedevileri için endişe verici bir olaydı yani aslında dünyayı ilgilendirmeyen çok sıradan bir olaydı bu yüzden tarihi kaynaklarda aktarılmayacak kadar sıradandı ama ben bazı yerlerden ordusunda ki salgın hastalıklar nedeniyle yoldan döndüğü ve utanç duyduğu gibi şeyler duymuştum ve kabenin koruyuculuğunu üstlenen kureyş kabilesinin bu olay sonrası arap kabileleri arasında saygınlıklarının artıp zenginleştiklerini işitmiştim. Üstelik konuyla ilgili bölgede bir arkeolojik çalışmada yok. Olmasıda imkansız gibi bir şey yani aynı peygamberler tarihi gibi sadece dini kaynaklardan araştırılabilecek bir konu.

329 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
Tarihsel bağlamda akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
İlker Sezer
İlker Sezer
6K UP
Mühendisim aynı zamanda Felsefe okuyorum.

Selamlar önce bir kaç temel yanlışı düzeltelim;

İslam dini Muhammed Nebi ile birlikte yeni ortaya çıkmış değildir. Adem Nebi'den bu yana din zaten İslam olarak adlandırılmaktadır. Allah'a inanlar Müslüman olarak isimlendirilmiştir.

Bakara 132 "Bunu İbrahim de kendi oğullarına vasiyet etti, Ya'kub da, "Oğullarım! Allah sizin için bu dini (İslam'ı) seçti. O halde sadece müslümanlar olarak ölünüz" (dediler)"

Tüm Reklamları Kapat

Ali İmran 19 "Allah nezdinde hak din İslam'dır. Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. Allah'ın ayetlerini inkar edenler bilmelidirler ki Allah'ın hesabı çok çabuktur"

Namaz, Zekat ve Oruç gibi temel ibadetler de tarihin başlangıcından beri vardı.

Bakara 83 "Vaktiyle biz, İsrailoğullarından: Yalnızca Allah'a kulluk edeceksiniz, ana-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almış ve «İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekatı verin» diye de emretmiştik. Sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz."

Yine bununla paralel olarak cahiliye devrinde Muhammed Nebi doğmadan önce bile Allah kelimesi kullanılmakta idi. Cahiliye arapları Allah'ı zaten tanımakta ve tapmakta, sadece ona putlar vasıtası ile şirk koşmaktaydılar. Bu yüzden Kuran ve Muhammed Nebi, Allah'tan bahsettikleri zaman kimse şaşırmamış, "bu neymiş?" dememişlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla ilgili "Cahiliyeyi Farklı Okumak - Mehmet Azimli" kitabı tavsiye olunur.

Fil vakası ile ilgili olarak detaylı bilgi için link bırakıyorum. Saygılarımla.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/460852

585 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close