Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Fayın kırıldığı depremin oluştuğu yere yani odak noktasına inilebilir mi ?

174 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orkun Yıldırım Yıldırım
Bilimsever, Jeofizik Müh., Değerleme Uzm.

Kısa cevap, şu an için hayır. 70 km derinliğe kadar olan depremler sığ depremler, 70-300 km arası olanlar orta derinlikte depremler, 300 km sonrası da derin deprem olarak adlandırılır. Mesela 1999 depremi 17 km ile sığ deprem kategorisine girer.

İnsanoğlunun ulaşabildiği en derin sondaj (toplam uzunluk olmasa da, çekirdeğe dik olarak girilen en derin sondaj) ise Rusya'da Kola bölgesinde, araştırma amaçlı yapılmıştır. En son gidilebilen derinlik 12.262 m'dir. Kuzey kutbuna yakın bir bölge olmasına rağmen bu derinlikten sonra sıcaklığın 180 dereceye varması, yoğunluğun ve gözenekliliğin çok artması toprağın plastik gibi davranmasına yol açmıştır. Bu sebeple delinmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bununla birlikte maliyetinin çok artması (yaklaşık 30 cm'de 2500 USD, toplamda 100 milyon USD üzerinde) çalışmayı durdurmuştur.

Görüldüğü gibi daha sığ depremlerin bile odak noktalarına inecek kadar teknolojimiz gelişmedi. Ayrıca aktif fay hatlarına ulaşmak için çok büyük delikler açmak, bölgesindeki stresi etkileyebileceği için çok akıllıca bir hareket olmayabilir.[1][2]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Kola Superdeep Borehole. Alındığı Tarih: 1 Mart 2022. Alındığı Yer: https://en.wikipedia.org/wiki/Kola_Superdeep_Borehole | Arşiv Bağlantısı
 2. Kyle Hathcox, Glenn Marsch, David Ward, et al. What Is The Deepest Hole Ever Dug Into The Earth?. Alındığı Tarih: 1 Mart 2022. Alındığı Yer: https://www.uu.edu/dept/physics/scienceguys/2003Apr.cfm#:~:text=The%20deepest%20hole%20by%20far,7km%20(about%2023%2C000ft). | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close