Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Ezber yani öğrenme mutluluk getirir mi?

235 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
41K UP
Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Öncelikle ezberlemek ile öğrenmek tam anlamıyla aynı şeyleri ifade etmez. Öğrenme dediğimiz durum bilişsel ( daha çok soyut kavramlar) duyuşsal (duygusal) ve devinişsel (psikomotor ya da zihin-el-vücut kordinasyonu) olarak öncelikle 3 bölüme ayrılır. Daha sonra ise bu 3 bölüm öğrenme düzeyi dediğimiz 6 bölüme ayrılır. Bilme-Kavrama-Uygulama-Analiz-Sentez-Değerlendirme.

Bir ve birden fazla bilgiyi en azından analiz kısmına kadar öğrenilirse, ben, oluşacak çığın ilk parçasının kopucağını ve devamının kendisinin geleceğini inanıyorum. Çünkü yavaş yavaş öğrenmeyi öğrenmiş oluyorsunuz.

Ve evet. Ben ne kadar çok bilgi o kadar büyük huzur ve mutluluk olarak görüyorum. Ne kadar aksini idda eden atasözü olsada, bence tıpkı ışığın olduğu gibi mutluluk da bilmeden geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Cehalet karanlıktır. Ve unutmamalıyız ki o karanlıkta çok fazla kalırsak, köstebek misali kör olabiliriz. Ya da Darwin in dediği gibi "Kullanılmayan organlar, zamanla güçsüz kalır ve yok olurlar". Kafamızı kullanalım ki ne kör olalım, ne cahil. Bunun için yapmamız gerekn ise sadece sorgulamamız. Mutluluk bize sonrasında kendi gelecektir, sevgiler... :)

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Can Özpolat
Bilimle ilgilenen bir öğrenci

Bazı şeylere merak duyarız.Merak insanı gelişmeye sürükleyen en önemli etkenlerden biridir.Eğer birşeyi kendi başına merak eder ve araştırırsan mutlu olabilirsin ama okullardaki gibi istemediğimiz ve bize zorla öğretilen bilgiler insanları çok rahatsız eder çünkü ne öğreneceklerinin kontrolü onlarda değildir.Bu durumda öğrenme genellikle senin tarafından yapılıyorsa seni mutlu edecektir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close