Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim ve bilim karşıtlığı türkiye'ye amerika'dan kasıtlı olarak mı getirilmiştir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Turkiye tarihinde evrim tartismalarinin Osmanli'ya uzanan bir gecmisi var. Bu kapsamda, evrim karsitligi tek bir form halinde bulunmuyor. Ancak, ozellikle son 40-50 yila baktigimizda evrim karsiti argumanlarin Amerika'dan devsirme oldugunu goruyoruz. Bunu donemin siyasi konjonkturu icerisinde degerlendirmek gerekiyor. 

1965 sonrasi, ozellikle 70'lerde, Komunizm ile Mucadele Dernekleri'nin kurulmasi ve Gulen Hareketinin ortaya cikisi (ki bu derneklerin kurulmasi da Gulen eliyle olmustur) ilk nuvelerini bu sekilde veriyor. Gulen'in bir kitabinda o yillarda yaptiklari apartman toplantilarinda evrim karsitligini halka anlatmaya basladiklari yazili. 12 Eylul sonrasi bu is direkt olarak Milli Egitim Bakanligi ve donemin bakani Vehbi Dincerler tarafindan ele aliniyor. Kendisi, Amerika'da bulunan Yaradilis Enstitusunu arayarak, onlara ait dokumanlarin Turkcelestirilmesi icin yardim istiyor. Devaminda ise Adnan Oktar suc orgutunun on plana ciktigini goruyoruz. Bu noktaya kadar olayin oznesi olan kisilerin, cesitli tarikatlarla baglantilari mevcut. Bunlarla ilgili daha once meclis tutanaklarini ve donemin gazetelerini de iceren kucuk bir derleme yapmistim. Kaynak kismindan ulasabilirsiniz. 

Ancak, ilk paragrafta da belirttigim gibi, Turkiye tarihindeki evrim karsitligi sadece Amerika'dan devsirme formda bulunmuyor. 

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Az önce çözdüğünüz sorundan hemen sonra bir yenisi gelecek. Bu, sorunları çözmeyi bırakmanız gerektiğini mi gösterir?”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder