Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim antropoloji için neden önemli?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrim olmaksızın Antropolojinin pek çok dalı tamamen anlamsızlaşacaktır.

Biyolojik antropoloji (ya da fiziksel antropoloji), biyolojik evrim, kalıtım, uyum ve varyasyon, primat morfolojisi ve insan evrimine ilişkin fosil kayıtları inceleyen bir bilim dalıdır.

Bu bilim dalının tanımı gereği tamamen Evrimsel Biyolojiye muhtaç olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım.

Ya da aynı şekilde Kültürel antropoloji , toplumun ve toplum birey ilişkisinin tarihsel gelişimini incelemek ve ortaya koyduğu veriyi bilimsel olarak temellendirebilmek için Kültürel Evrimimizi bilmek ve anlamak zorundadır.

Gerçekten Evrim Teorisi olmaksızın insana ve yaşama dair bildiğimiz hemen her şey birbiri ile alakasız bilgi yığınları olarak kalırlardı. İşte bu yüzden Evrim Teorisi Sadece Biyolojinin değil neredeyse tüm bilimlerin bel kemiği olma niteliğine kavuşuyor bence.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İşte size Dünya'daki görevinizin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için çok basit bir test: Eğer ki hayattaysanız, henüz tamamlanmadı!”
Richard Bach
Geri Bildirim Gönder