Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrendeki tüm olasılıkların verisine sahip bir yapay zeka geleceği doğru bir şekilde öngörebilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Sorunuzu tam anlayamamakla birlikte,'Bir olayın gerçekleşebileceği her muhtemel şeklin bilgisine sahip olan bir yapay zeka geleceği öngörebilir mi ?'olduğunu tahmin ediyorum.Sorunuzun cevabı,günümüz veyahut yakın gelecekteki teknolojilerimizle; hayır öngöremez.Bunun sebebi birçok olayın neredeyse yüzde yüz ihtimalle neler olabileceğini bilsek bile,bu olayın nasıl sonuçlanacağı tamamen fizik kanunlarına göre işlemekte ve bunların tamamı anında gözlemlenemediği için tutarlı tahmin yapılamamaktadır.

Örnek olarak bir parayı dış etkilerden izole edilmiş ideal bir ortamda havaya atarsanız,ihtimallari bellidir.Ya yazı gelir ya tura gelir ya da çok küçük bir ihtimal olan dik gelir.Tüm bu olasılıklar bilinmesine rağmen sonuçta hangisinin gerçekleşeceğini kestirmek bizler için yalnızca şans işidir.

Sorudan biraz dışarı çıkarak bu varsaydığınız şeyin var olabileceğini imkansız bir örnekle belirtmek isterim.Evrendeki bütün olaylar neden sonuç ilişkisine dayanarak meydana gelir.Bir olay kendisinden sonraki olayın nedeni olabildiği gibi kendisinden önceki bir olayın da sonucu olabilmektedir.Buna bağlı olarak bütün olayların fraktal tarzında birbiri peşi sıra gerçekleştiği yani bir olayın gerçekleşmesinin kendisinden önceki olaya bağlı olduğu ve kendisinden sonra gerçekleşecek olayı da etkilediğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak her bir olay temelde zamanın ve mekanın başı olan Bigbang'e bağlıdır.Bigbang'i ve tüm mevcut fizik yasalarını çözdükten sonra quantum işlemcili bilgisayarlara öğretilen algoritmalarla varolmuş ve varolacak bütün olay ve olguların tahmini yapılıabilir.

Bu harika soru için kendi adıma ve bilimseverler adına teşekkürlerimi sunarım.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde gerçek arayışı, ulusal sınırların ötesinde bir çabadır. Bizi nefretten, öfkeden, korkudan arındırır. İçimizde var olan en iyi şeydir.”
Arthur Eddington