Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mücahid Köse
Üye
10

Evrendeki olası akıllı türlerin iletişim kurma becerileri, insan türünün konuşarak iletişim kurmasından ne kadar farklı olabilir?

En nihayetinde spekülasyon olacak olsa da; insan gibi akıllı olan olası Dünya dışı türlerin, ne kadar farklı şekillerde iletişim kurabileceğine ve bu farklılıkları nelerin belirleyebileceğine dair bilimsel bir çıkarımda bulunabilir ve çeşitli tahminler yürütebilir misiniz?
490 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
Astrofizik ve uzay bilimleri araştırmaları

Aslında dünya üzerindeki tüm canlılar karmaşık iletişim diline sahip ''akıllı'' canlılardır. Bitkiler dahil her canlı birbiriyle bir şekilde iletişim kurarlar. Yolda görmeye alışık olduğumuz herhangi bir karınca bile gözümüze basit bir canlı gibi gözükse de, aslında kendi kolonileri arasında büyük bir iletişim ağı kurarlar. Burada insanları akıl olarak ayırmak yerine, iletişim farklılığından dolayı ayırmak daha mantıklı olacaktır kendimce.

Sorunuzu, ''iletişim kurma becerisine sahip'' dünya dışı evren varlıkları olarak ele almak gerekirse;

İnsan bile evrim sürecinde birçok iletişim yolunu denemiştir. Bazı homo cinsleri ses ve homurtu çıkararak, bazıları ise mağara duvarlarına çizim yaparak kendilerini ifade etmiştir. Homo sapiens olarak dil, en karmaşık ve kompleks seviyeli iletişim türümüzdür.

Tüm Reklamları Kapat

Dünya dışı türlerin dilleri var mıdır bunu bilemeyiz. Bir dil oluşturmak, bunu idame ettirmek ve süreklilik sağlamak oldukça zor. Ayrıca bu türlerin ne kadar iletişim becerisine sahip olduklarını da bilemiyoruz. Dil oluşturmak için bir gırtlak yapısına sahip mi veya konuşmak için bir ağız yapısı var mı bunu da bilemiyoruz. Belki de uzuv yardımıyla bunu yapmaktadırlar.

Buradaki iletişim yollarını türlerin fiziki ve morfolojik özellikleri, becerisi, içgüdüleri, yönetim mekanizmaları (örneğin hayvanlarda beyin ya da tek hücrelilerde çekirdek), yaşam koşulları belirleyebilir. Örneğin oksijensiz bir ortam, dünyadakinden çok daha farklı iletişim yolları sağlamış olabilir.

Dünyada bu kadar çeşitlilik varken, dünya dışı çeşitliliğin belki de çok daha fazla olduğunu düşünmek gerekir. Her türün ayrı ayrı iletişim becerisine sahip olacağını unutmamak lazım. Bazıları ses, bazıları anatomik vücut dili iletişimi veya hiç düşünemeyeceğimiz şekilde iletişim diline sahip olmuş olabilirler.

Burada şunu gözden kaçırmamak gerek: bilim - kurgu filmleri gereği dünya dışı varlıkları insana benzer biçimde (örneğin el ve kolları, bacakları yani insana benzer bir anatomiye sahip olmaları) düşünmemiz bizleri yanıltıyor olabilir. Dünyadaki iletişim türlerini onlara uyarlamamakta fayda var.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close