Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evde ve iş yerlerinde maruz kaldığımız 2. 4ghz ve 5ghz bandında 25-60dbm şiddetinde radio dalgaları (wireless yayınlar) insan sağlığı için ne derece zararlı?

örneğin, ben bluetooth kulaklık kullandığımda başım ağrımaya başlıyor, bu psikolojik mi, yoksa gerçekten radio dalgaları beynimi olumsuz mu etkiliyor merak ediyorum. Aynı şekilde evde modem açıkken bir süre sonra başım ağrımaya ve kulaklarım çınlamaya başlıyor. Modemi kapatınca bu rahatsızlıklar hafifliyor.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Radyo dalgalarının dalga boyları çok büyük olduğu için ve aynı zamanda enerjileri (frekansları) düşük olduğu için insan vücuduna çok zarar vermezler, hatta hissedemeyiz bile gelip geçerler. Girişkenlikleri çok yüksek olmasada bu dalgaların etkileri hissedilemeyecek kadar küçüktür. Bu çınlamanın sebebi radyo dalgaları değildir. Bu çınlama daha çok florasan lambalarda filan olduğu gibi oluşan gerilimden kaynaklanır. Elektronik cihazlar kullanıldıkça toz gibi dış etkenler ile eskimeye başlarlar devrelerin elektrik iletkenliği azalır bir nebze, verimsizlesir. Bu da cihazların ses çıkarmasını sağlar. Radyo dalgaları hissedilemeyecek kadar enerjisi düşük dalgalardir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Radyo dalgalarının özellikleri Radyo dalgalarının dalga boyu ve uzun mesafeler kat etmesindeki nedenin dalga boyudur
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim teorisinin gerçeklerle yeterince desteklenmediğini düşüncesizce savunanlar, kendi teorilerinin hiçbir gerçekle desteklenmediğini unutmuş görünüyorlar.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder