Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evde kedim var. Çalıştığım icin mecburen bu gunlerde sokaga cikiyorum. Eger bana korona virüsü bulaşırsa bu kedim için bir risk olusturur mu?

Korona insandan hayvana bulasir mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

İnsanlardan evcil hayvanlara bulaştığı bir tek vaka bulunuyor şuan, ancak bu bulaşım sonucunda köpekte her hangi bir semptom veya anormallik bulunmadı ve uzmanlar cansız bir objede virüs bulunmasına benzettiler. Şuan için bilim insanlarının söyledikleri evcil hayvanların her hangi bir tehlikede olmadığı ancak bu konuda yeterli kaynak ve araştırma bulumamakta

Düzenleme: İkinci bir köpeğin test sonucu pozitif çıkmış. Aynı şekilde asemptomatik.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Time 'da yayınlanan haber
  2. South China Post 'da yayınlanan haber

Sars cov 2'nin insandan hayvanlara geçişi hakkında henüz yeterli bilgi yok. Büyük ihtimalle geçiş yok ya da çok zayıf. Geçenlerin ise hafif şekilde atlattığını düşünüyoruz. Şu anda Hong Kong'dan bir örnek var: Bir köpek covid19 zayıf pozitif çıkmış ama hastalık ilerlememiş. Hafif semptomlarla geçmiş. Ancak sonradan ölmüş. Ölüm nedeni covid19 mu bilinmiyor.

Asıl sorunuza dönecek olursak hasta olursanız hayvanlarınız için öneriler yakın temastan kaçınmaktır. Onun haricinde hayvanı gezdirmek beslemek gibi işler yapılabilir. Damlacık bulaşma kurallarına uyulursa yeterli olur.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. CDC Salgın ve hastalıklarla ilgili en güvenilir kaynaklardan
  2. Amerikan veteriner birliği Faydalı öneriler içeriyor
  3. Haber Hong kong meselesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fakirlerin ızdırabı doğa yasalarından değil de, insan müessesinden kaynaklanıyorsa, günahımız ne büyüktür!”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder