Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Esrar bağımlılık yapar mı?

insan, psikolojik olarak her türlü bağımlı olabilir. örneğin ben kafeine bağımlıyım veya birçok insan zararlı olmasına rağmen tatlıyı bırakamaz. eğer kötü, sıkıcı hayatı olan birisi esrar kullanırsa verdiği haz ile bağımlı olma riski vardır. ama merak ettiğim kimyasal uyuşturucular gibi vücut mekanizmasını etkileyerek bağımlılık oluşturur mu ?
2,331 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yaren Hazar
Yaren Hazar
70K UP
Öğrenci

Aslında şu soruyu şöyle de sorabiliriz doğal maddeler bağımlılık yapar mı?

Nedense insanlar doğal olan toprak gibi yararlı bir unsurla yetiştirdikleri her otu şifalı , her bitkiyi yararlı sanıyor. Bunlardan biri de esrar bazıları örneğin yahu! toprakta ekiliyor ne olabilir ki en fazla görüşünde bulunsalar da bu yaygınlaşan fikir yanlıştır.

Esrar, cannabissativa isminde bir hintkeneviri bitkisinin kahverengi, yeşil çiçeklerinden, yapraklarından, sap ve tohumlarından oluşmaktadır. Hintkeneviri ya da kenevir otundan meydana gelen bir bitkidir. İsmini sıklıkla "haşiş" veya "afyon haşhaşı" şeklinde de duyuyoruz. Hatta haşhaş otu da diyorlar eskiler yeni doğmuş bebeklere uyumuyor diye haşhaş otu kaynatıp içirirler diye bir rivayet bulunur. Ancak "haşiş" ve "afyon haşhaşı" aynı familyadan olmasına rağmen birbirinden farklı bitkilerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Yapılan araştırmalarda , esrar kullanımının fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığı görülmektedir. Örneğin ;

 1. Sürekli uykulu olma hali, uyku düzeninin bozulması
 2. Hafıza Bozuklukları
 3. Tembellik
 4. Yaşama dair hissizlik
 5. Şüphecilik
 6. Tanıdığı insanları tanıyamama durumu
 7. Gülme krizleriyle karakterize aşırı bir neşe hali oluşur.

Tabi ki yukarıda ki her belirtinin hepsi de oluyor değil nerdeyse çoğu esrar kullanan bir insanda görülür.[1]

Bağımlılık riski kullanıma bağlı olarak artmaktadır. Haftada birkaç kez ve uzun süre esrar kullananlarda bağımlılık görülme sıklığının % 57 ila 92 arasında değiştiği saptanmıştır. Madde bağımlısı bireylerde esrar kullanıcıları hiç kullanmayanlara oranla 140 kat daha fazla madde kullanmaya meyillidir.[2]

[3]

102 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ruken MACİT. Uyuşturucu Madde Kullanıcıları Ve Esrar. Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
 2. YEDAM. Doğal Maddeler Bağımlılık Yapar Mı?. Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: Yeşilay | Arşiv Bağlantısı
 3. Adnan Çoban Klinik. Esrar Bağımlılığı. Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: adnancoban | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close