Puan Ver
0
Puan Ver

Eski insanları eskiden oldukları gibi diriltebilir miyiz?

Klonlama ve gen izolasyonunun henüz daha adım atmayı yeni öğrendiği yıllarda yaşıyoruz. Şu eski insanların bir şekilde genleri bulup yumurta hücresine transfer edip klonlasak nasıl olur? (örneğin peygamberler,liderler ,belki bir yakınımız)

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aslında basit bir versiyonunu yapmaya şu an ki teknolojimiz yetiyor ama sanırım bir çok ülkenin yasaları buna izin vermiyor. Ama şu an yapabileceğimiz tekrardan yeni bebek olarak dünyaya getirmek ve yeniden büyümesini izlemek. Fakat bu kişinin aynı kişi olmasını beklemek biraz gerçek dışı sadece DNA'sı aynı olan ve tek yumurta ikizi seviyesinde bir benzeyen başka bir kişi olacaktır. Yeni tecrübeleri ona muhtemelen bambaşka bir kişilik verecektir. Hatta muhtemelen parmak izleri bile farklı olacaktır. Zira bu klonlama işlemleri kişinin hafızasınıö bilinciniö düşünme şeklini değil sadece DNA'sını klonlamış oluruz. İlerde bir gün DNA'dan direkt yetişkin birey üretmeyi başarabilir miyiz bilemiyorum ama başarabilsek de sonuç aynı olur, aynı DNA'ya sahip tamamen farklı bir kişi. Onun hatıralarını hatırlamasını, onun gibi davranıp, onun gibi düşünmesini beklemek abesle iştigalden öteye gitmez...

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Parmak İzi Neden parmak izinin aynı olmayacağını burdaki bilgilere dayanarak söyledim.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yarım bilgi, cehaletten kötüdür.”
Thomas B. Macaulay
Geri Bildirim Gönder