Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Ergenekon destanı nedir,önemi hakkında bilgiler nelerdir?

208 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
İsmail Murat
İsmail Murat
3,946 UP
Mitolog/mit sever daha doğru

Türk mitolojisi ve efsanelerinde önemli bir yer tutan bir destandır. Bu destan, Türk milletinin kökenleri, direnişi ve yeniden doğuşu ile ilgili önemli bir hikayedir. İşte Ergenekon Destanı'nın temel hikayesi:

Destan, Türklerin tarih sahnesindeki ilk büyük düşmanları olan Çinlilerin saldırılarına karşı koyan ve onların zulmünden kaçarak Ergenekon adı verilen derin bir dağ vadisine sığınan Türk milletinin hikayesini anlatır. Türkler, bu vadide yüzyıllar boyunca yaşarlar ve nesiller boyu süren bir direnişle varlıklarını sürdürürler.

Tüm Reklamları Kapat

Destanın başlangıcı, Türk boylarının Orta Asya'da yaşadığı döneme dayanır. Bu dönemde, Türkler güçlü bir imparatorluk kurmuş ve büyük bir medeniyet geliştirmişlerdir. Ancak Çinlilerin saldırılarına maruz kalan Türkler, gücünü yitirir ve dağlık bölgelere sığınmak zorunda kalır.

Ergenekon Vadisi, Türklerin sığındığı yerdir. Dağlarla çevrili olan bu vadi, etrafı tamamen kapanmış ve sadece dar bir geçitten geçilebilen bir doğal kaledir. Türkler, bu vadiye sığınarak Çinlilere karşı direnmeye başlarlar. Ancak yıllar geçtikçe, Ergenekon Vadisi'nde yaşayanlar sayısı azalmaya başlar ve nesiller boyu süren bir çile dönemi başlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bir gün, Ergenekon Vadisi'nde yaşayan bir beyin rüyasında bir gökten demir yayın düştüğünü görür. Bu bir işarettir ve bey, oğluyla birlikte demir yayı bulup kullanmaya karar verir. İki kahraman, yayı bulur ve çevredeki dağları delip geçerek dışarı çıkmayı başarır. Bu olay, Ergenekon Vadisi'nden çıkışın müjdecisi olur.

Türkler, Ergenekon Vadisi'nden çıktıktan sonra tekrar güçlenirler ve Çinlilere karşı zafer kazanırlar. Bu destan, Türk milletinin direniş ruhunu, yeniden doğuşunu ve kahramanlık değerlerini simgeler. Ergenekon Destanı, Türk mitolojisinin önemli bir parçasıdır ve Türk kültüründe bugün bile hatırlanır ve kutlanır.Ergenekon Destanı'nın bazı önemli yönleri:

Direniş ve yeniden doğuş: Ergenekon Destanı, Türk milletinin zorlu koşullar altında direniş gösterme ve yeniden doğuşunu simgeler. Türklerin Çinlilerin baskılarına karşı çıkarak Ergenekon Vadisi'nde sığınmaları, toplumsal dayanışma ve direniş ruhunu vurgular. Destandaki kahramanlık ve cesaret öyküleri, Türk halkına güçlü bir milli kimlik ve onur duygusu aşılar.

Milli birlik ve beraberlik: Ergenekon Destanı, Türk boylarının zor zamanlarda bir araya gelerek birlik ve beraberlik içinde mücadele etmesini vurgular. Ergenekon Vadisi'nde geçirdikleri uzun yıllar boyunca Türk boyları arasında dayanışma ve işbirliği sağlanır. Bu destan, Türk milletinin ortak bir geçmişe, değerlere ve amaçlara sahip olduğunu vurgular ve toplumu birleştirir.

Kaynaklar

  1. E. Öğretmeni. Ergenekon Destanı. (13 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Türk Dili ve Edebiyatı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close