Puan Ver
1
Puan Ver

Entelektüel kelimesi tam olarak neyi ifade eder?

Merhabalar entelektüel kelimesi pek çok yerde kullanılabiliyor örneğin yabancı dil öğrenmiş kişilere ‘entelektüel kişiler’ denilebiliyor veya matematik gibi uğraşlara ‘entelektüel uğraşlar’ denilebiliyor. Entelektüel kelimesi tam olarak neyi ifade eder? Neleri kapsar?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
3 Cevap

Entekletüel'in sözlükteki anlamı, zekâsını ve analitik düşünme yetisini mesleği gereği ya da şahsî amaçlarına erişmekte kullanan kişidir

Kapsamlı bilgi ve birikim gerektiren soyut konularla derinlemesine ilgilenen kişi.

Mesleği, mal ve hizmet üreten diğer meslek gruplarından farklı olarak, fikir ve bilgi üretmek ve/veya yaymak olan kişi (akademisyenler, bilim insanları vb).[2]

Kültür ve sanat konularında uzman kabul edilen, bu konulardaki bilgisi birikimi kültürel bir otorite olmasına olanak sağlayan ve toplum karşısında çeşitli konularda değerlendirmeler yapan kişi.

Geçmişte tahsilli, bilgili kişiye münevver denilirdi. Daha sonraları aydın sözcüğü "kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli (kimse)" anlamında kullanılmaya başlandı.[3] Entelektüelin ise, düşünüre yakın bir anlamı vardır.

Teşekkür (1)
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Burdan bakabilirsin

Entelektüel kelimesi farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Günümüzde gözlemlerimle gördüğüm kadarıyla entelektüel kelimesi, bilim, sanat, edebiyat, tarih vb. gibi güncel alanlarda bilgi sahibi olan veya ilgilenen kişiler için kullanılmaktadır. Tarih boyunca entelektüeller farklı sınıflara atfedilmiştir. Aşağıya bırakacağım linkten bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teşekkür (1)
1

Diğer cevap verenlere katılmakla birlikte çok değerli tarihçi sayın İlber Ortaylı ile yapılan söyleşinin kitaplaşmış hali olan ''Bir Ömür Nasıl Yaşanır'' adlı kitapta kendisine sorulan entelektüel nedir sorusuna şöyle cevap vermiştir: Üstüne vazife olmayan işlerle ilgilenen kişidir, yani işinle, mesleğinle ilgili konuların dışında kalan şeylere ilgi duyar, onlara da zaman ve para ayırır, farklı şeyler öğrenirsin demiş ve ayrıca illa kitap okumak mevzusu olmadığı, resim, müzik, dans, filoloji konusunda kendini geliştirirsin demiştir bunlar yanında toplumsal olaylar ile ilgilenen, toplumun dertlerini görmeyi de entelektüel kategoride belirtmiştir. Yeniliklere açık, öğrenme açlığı olan ve en az iki dil bilen, bunları gelişim uğrunda kullanan iyi yazıp, konuşan ve kibirli olmaktan kaçan kişilerin entelektüel olabileceğinden bahsetmiştir.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Mühendistan İlber Ortaylının kitabında konu ile alakalı bazı kısımların derlenmesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Konuştuğunda, genellikle bildiğin bir şeyi tekrar edersin. Dinlediğinde, genellikle bir şeyler öğrenirsin.”
Jared Sparks
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder