Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Elektron, kuark, lepton ve pozitron nedir?

3,366 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berra Akın
Berra Akın
3,399 UP
Bilimsever

"Leptonlar ve Kuarklar

Henüz kendilerini oluşturan daha küçük parçacıklar keşfedilmediği için en temel parçacıklar olarak bilinirler.

Leptonlar doğada tek başlarına bulunabilir. Örneğin “elektron“. Proton ve nötronun aksine şu anda elektronun kendisini oluşturan başka bir parçacığı olmadığı kabul ediliyor. Leptonların yanında bir de nötrinolar vardır. Nerdeyse hiçbir parçacık ile etkileşime girmezler ve yükleri 0'dır. Deneysel olarak çok kısa bir süreliğine oluşurlar ve kaybolurlar.

Tüm Reklamları Kapat

Leptonlar 6 çeşittir: elektron (e), elektron nötrinosu (ve) , müon (μ), müon nötrinosu () tau (т), tau nötrinosudur ().

Kuarklar da aynı şekilde temel parçacıklardır. Ama doğada yalnız değil de genelde ikili veya üçlü takılırlar. Kuarklar da altı çeşittir:

-Aşağı kuark (d)

-Yukarı kuark (u)

Tüm Reklamları Kapat

-Alt kuark (b)

-Üst kuark (t)

-Acayip kuark (s)

-Tılsımlı kuark (c)

Bu kuarkların bir de karşıt kuarkları vardır. Yani tam zıt yüklüleri diyebiliriz."[1] Ayrıca proton ve nötron da kuarklardan (ve gluonlardan) oluşmuştur: proton= u+u+d nötron= d+d+u

Yukarıdaki alıntı sorduğunuz ilk üç şeyi açıklıyor. Şimdi de ben "pozitron"u açıklayayım. Her parçacık gibi leptonların da karşıt (anti) parçacığı vardır: Eksi yüklü elektronun anti-parçacığı, artı yüklü pozitrondur. 1928 yılında Dirac tarafından teorileştirilmiş, 4 yıl sonra ise Carl Anderson tarafından ilk defa gözlemlenmiştir. [2]

721 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ömer Talha Boyacıoğlu. Temel Parçacıklar. (26 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 26 Mayıs 2021. Alındığı Yer: BPT | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Pozitron. (26 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 26 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close