Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer gözümüzü hiç kırpmazsak ne olur?

Bu imkansız, mutlaka kırparız diyebilirsiniz. Bir şekilde kırpamadığımızı düşünelim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Göz kırpmanın, göz sağlığı için çok önemli iki işlevi vardır.

İlk olarak, göz kapağının kapanması sırasında gözyaşı bezlerinden emilen su, göz küresinin tamamının nemlenmesini sağlar ve böylece gözün kurumasını engeller.

İkinci olarak, göz kırpması gözü tahriş edici maddelerden de korur. Ayrıca göz kırpmanın hareket sırasında gözün bir noktaya odaklanmasına yardımcı olduğu da düşünülüyor.

Eğer ki gözümüzü kırpmayacak olursak gözümüz kurur ve bir süre sonra işlevselliğini kaybeder. Aynı zaman da gözümüz yabancı maddelere daha açık hale gelir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir uzman, çok dar bir alanda yapılabilecek hataların tamamını yapmış kişiye denir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder