Sorulara Dön
0
Bilimkurgu & Fantastik

Eğer bir hücremiz pinpon topu kadar olsaydı ne kadar büyük olurduk?

Şahsi fikriniz yani buna aklımız er er miydi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Astronomi Sanatı

1 hücre (alyuvar) çapı yaklaşık 7 µm kadardır. 1 pingpong topunun çapı 40 mm kadardır.

0.04m/(7*10^-6)=5714.3 büyüme katsayısı

5714.3*1.7(ortalama insan boyu)=9714.3 metre.

yani kaba matematikle yaklaşık 10 kilometre boyunda oluruz diyebilirim. dünyanın en büyük binasından bile 12 kat büyük olurduk. bu uzunlukta yemek ve oksijen bulmanın imkansızlığını geçtim, kemiklerimiz bile bizi taşıyamaz direk kırılırdı. kalbin tonlarca kanı ayaklardan çekebileceğine yada beyne o kadar kanı pompalayabileceğini yada diğer organların bu büyüklükte doğru çalışacağını da sanmıyorum.

3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Önemli̇ olan ne kadar büyük olmak değİl önemli̇ olan uzay zamanda boyutundur. Mesela bi̇li̇m kurgu the flash di̇zi̇si̇ni̇ İzledi̇nmi̇ bi̇lmi̇yorum orada anti̇ moni̇tör evreni̇ yok etmeye çalişiyorlardi ondan sonra paragonlar İse onu atomik boyutta sonsuza kadar küçülttü yani̇ önemli̇ olan kütlendi̇r di̇yebi̇li̇ri̇z .Mesela bunu balon gi̇bi̇ düşünebi̇li̇ri̇z nasil İçİ boşsa ama sürekli̇ şİşİyorsa ama tabi̇ki̇ kuantum teori̇si̇ İle sürekli̇ de doluyorsa bunun gi̇bi̇ olabi̇li̇r . Yani̇ ne kadar büyürsen büyü gene ayni olacaksin gi̇bi̇ düşünebi̇li̇rsi̇n çünkü ne kadar büyük olursan daha fazla enerji̇ demekti̇r . Aslinda bu bi̇r nevi̇ düzensi̇zli̇ğİn artişidir yani̇ yok olabi̇li̇rsi̇n ama bunun İçİn enerji̇ kaynagi lazim olacaktir elbette onuda düşündüm . Bunun İçinse Hi̇ggs bozununu kulanabi̇li̇rsi̇n ve emc2 kuramini tersi̇ne çevi̇ren daha sonra bununla İlgi̇li̇ madde üreten İnsanlar vardi bi̇ ara makalede okumuştum. Bunun gi̇bi̇ yaparsan ozaman hi̇çbi̇r sorun olmaz

Elbette di̇yalektik materyali̇zm İ kullanarak evrendeki̇ olaylari elbette anlayabi̇li̇ri̇z . İnsan akli herşeyi̇ anlayabi̇li̇r beyni̇n anlayabi̇li̇r nasil olsa evten kendi̇li̇ğİnden oluştu . Öyüzden beyni̇nde bunu algilayabi̇li̇r.

Neyse zaten bu aralar bi̇li̇m kurgu hi̇kayesi̇ yaziyordum böyle bi̇r konunun açilmasi güzel oldu.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın