Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindirse anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilebilir mi?

322 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Demokrasilerin en temel sorunu zaten bu.

Halk kendi kendini yönetiyorsa ve "kendi kendimi yönetmek istemiyorum" derse ne olur?

Burada hem bir kelime oyunu hem de bir paradoks var.

Tüm Reklamları Kapat

Demokrasi halka, kendi kendini yönetme yetkisi vermek midir yoksa kendi kendini yönetmesini dayatmak mıdır? Halk, kendini yönetmek istemiyorsa ne olur? Demokrasiyle yönetilen bir halkın, monarşiyi yani elinde bulunan kendini yönetme hakkını başkasına vermeyi istemesi hakkı mıdır?

Bu şartlarda hemen herkes konuyu, kendi politik görüşü ve desteklediği partinin politikaları kapsamında değerlendirir.

Benim yorumum şöyle: Konu, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ifadesindeki millet kelimesinde düğümleniyor. Bir topluluğu millet kılan şey nedir? Belirli ortaklıklara sahip olması ve bu ortaklıkları resmi bir organizasyonla tescillemesi ve bu organizasyon altında, belirlediği ortaklıkların peşinden gitmesi. Bu organizasyon ne? Ülke ve devlet. Bir ülke ve devlet kurmuş topluluklara millet demek mantıklı.

E bizim örneğimizde bu ülke hangisi? Türkiye Cumhuriyeti. Devlet hangisi? Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti. Bu ülke ve devlet, kurulurken demiş ki "Bu 4 madde bu ülkenin ve devletin temelidir". İşte siz, bu 4 maddeyi değiştirir iseniz zaten o ülkeyi ve devleti kimine göre yıkmış, kimine göre dağıtmış ama her şekilde bir anlamda sonlandırmış olursunuz. Bizim örneğimiz bağlamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, bir ülke olarak Türkiye'nin temeli olan bu 4 maddeyi değiştirir ya da kaldırırsanız ortada bu devlet ve ülke kalmaz. Bunlar kalmaz ise de bu sınırlar içerisinde yaşayan topluluğa da (yukarıda yaptığımız millet tanımına göre) millet denemez. E bu durumda da "Egemenlik kayıtsız şartız milletindir" ifadesindeki millet de orada olmayacağı için egemenlik de milletin olmuş olamaz zaten. Çünkü millet, kendisini yok etmiş, dağıtmış, millet özelliğinden çıkarmış olur.

Tüm Reklamları Kapat

O nedenle bu 4 madde, "Egemenlik kayıtsız şartız milletindir" ifadesindeki milletin de teminatıdır. O nedenle değiştirilemez zaten.

Benim yorumum ve görüşüm bu. Ki zaten bana göre bir filozof olan Mustafa Kemal, bizim bugün anlamaya çalışıp büyük çoğunluğumuzun başaramadığı bu pek temel ve Dünya'ya dahi ışık tutan esasları yazarken elbette tüm bunları, farkında olarak yazmış ve tescillemiştir. Elbette biz bugün ve her zaman her şeyi yine tartışalım, yine eleştirelim, sorun yok ama incelenirse görülür ki ulu önder zaten çok ikna edici bir yapı kurmuş. Aksini gösterebilen olmadı bugüne kadar. Umuyorum ki ve gerçekten sadece daha iyisi icat olduğunda bu prensipleri yenileri ile değiştireceğiz.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Sağlıcakla.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close