Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Düzenli uykuya rağmen neden sabah kalkınca halen uykumuz oluyor?

Sabah kafamı yastıktan kaldıramıyorum. Gün içinde uykum geliyor. Vücudum ve kafam ağrıyor.
417 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Tutkulu bir meraklı

Sabah kalkınca halen uykumuz olmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

-Düzensiz uyku alışkanlıkları: Uyku saatlerini düzenlememek, gece geç yatmak veya gündüz fazla uyumak uyku kalitesini düşürür ve sabah yorgun uyanmaya neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

-Psikolojik veya zihinsel rahatsızlıklar: Anksiyete, depresyon, stres, kaygı gibi durumlar uyku bozukluğuna yol açabilir ve sabah uyanmayı zorlaştırabilir.

-Yanlış beslenme alışkanlıkları: Kafeinli içecekler, ağır ve şekerli yiyecekler, alkol gibi maddeler uyku kalitesini etkiler ve uykuya dalma veya uykuyu sürdürme sorunlarına neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

-Hipersomnia: Gece uzun süren uykuya rağmen sabah yorgun uyanma, uyanamama, gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, sürekli uyku isteği, uyuklama gibi uyku bozukluğu şikayetleri olan hastaların hipersomnia adı verilen bir durumdan muzdarip olabileceği belirtiliyor. Hipersomni nörolojik bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Bu nedenlerden herhangi biri sizin için geçerliyse, uyku kalitenizi artırmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin:

-Her gün aynı saatte yatmaya ve kalkmaya çalışın.

-Gün içinde güneş ışığından faydalanın ve egzersiz yapın.

-Yatağa girmeden önce dinlendirici bir rutin benimseyin (sıcak banyo, meditasyon, kitap okuma vb.)

-Yatağa girmeden en az dört saat önce yemek yemeyin ve kafeinli içeceklerden kaçının.

-Yatak odanızı sessiz, karanlık ve serin tutun.

-Uyku sorunlarınız devam ederse bir doktora başvurun.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olur. İyi uykular dilerim.😴

Kaynaklar

 1. bbcnews. Uyku Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey - Bbc News Türkçe. (30 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
 2. uzmandoktor. Hipersomnia Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?. Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: uzmandoktor | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close