Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlhan Ata Mert
İlhan Ata Mert
1,370 UP
Üye
3

Duşu soğuk ve sıcak arasında almanın farkı nedir?

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde baya bir kişi soğuk duşu övmeye, kas gelişimini, saç dökülmesi ve kepek oluşumunu, akne oluşumu v.b gibi şeylere iyi geldiğini söylemekte ve bazı doktorlarda bunu desteklemekte. Fakat sıcak su, kan akışını hızlandırır ve bu yukarıdaki sorunlar için de iyidir. Şimdi ikisinin vücuda faydası olarak ne farkı var?
500 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ceyda Rüya
Ceyda Rüya
7K UP
Deneyimlerimle bilimi birleştirmek için araştırdığım bir soruydu.

Merhaba, duş alınan su sıcaklığı kişiden kişiye değişse de; sıcak ve soğuk duşun farklı artı ve eksi yönleri vardır. Cilt kuruluğundan kaynaklanan egzama, kepek, yağlı-döküntülü cilt gibi problemlerle beraber yine ciltteki sebumu (cilt elastikiyetini korumaya yönelik yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı ) azaltmaya, cildi kurutmaya sıcak su sebebiyet verebilir. Şayet bu tarz problemleriniz varsa, ılık-soğuğa yakın su sıcaklığı cildiniz için en doğru tercih olacaktır. Bununla birlikte Keferstein sıcak duşun daha rahatlatıcı ve konforlu bulunmasının bir sebebinin, sıcak duşun vücut olaylarında yavaşlatıcı, sakinleştirici etkiye sahip olan "parasempatik sinir sistemi"ni uyarması olabileceğini öne sürmektedir. Ayrıca sıcak suyla solunum sisteminde ve aktivite sonrası oluşan kas ağrılarını azaltmakta olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak sıcak su yukarda da belirtilen gibi cilt problemlerini ve kan basıncını (tansiyon)tetikleyebilir.

Kişisel tercihlere yönelik bu konuda dermatologlar genel olarak ılık su ile duş alınıp cildin hâla hafif nemliyken cilt tipine uygun nemlendirici ile nemlendirilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. S. Lindberg. Cold Shower Vs. Hot Shower: Benefits, Post-Workout, And More. (23 Mart 2020). Alındığı Tarih: 6 Ocak 2024. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
 2. C. C. M. Professional. Parasympathetic Nervous System (Psns): What It Is & Function. (6 Ocak 2024). Alındığı Tarih: 6 Ocak 2024. Alındığı Yer: Cleveland Clinic | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close