Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Durdurucu kodonlar neye göre belirlenmiştir ?

Neden UAA UAG UGA durdurucu kodon da AGU veya AAU gibi diğer kodonlar durducu kodon değil ? Ve yine aynı şekilde neden başlatıcı kodon AUG ?
2,316 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bayram Çalışkan
Tıp Öğrencisi

Durdurucu kodonun mantığı bu kodonların herhangi bir amino asidi kodlamamasıdır. RNA'nın sonlandırılması(terminating) bu kodonlara denk gelindiğinde herhangi bir t-RNA'nın aminoasit getirememesi yüzünden sağlanır.

64 farklı kodon bulunmasına rağmen 21 farklı amino asidi kullanabiliyoruz. Kodonların triplet doğası yüzünden 64 farklı kodon bulunur, eğer dublet olsaydı 16 tane amino asidi kullanabilirdik bu sıkıntı yaratırdı, triplet doğasında ise 64 tane fazladan kodon bulunuyor bu kodonların 3. bazları esnektir yani bir amino asidi aslında ilk iki kod belirler. Bu evrimsel açıdan mutasyonlara karşıda bir savunma sistemidir.

Başlatma kodonuna gelirsek, aslında başlatma kodonu sadece AUG değildir bazı prokaryotik ve ökaryotik canlılarda farklı başlatma kodonları da vardır. Translasyonun başlaması için sadece tRNAaug haricinde başlatma faktörlerine (initiations factors) ihtiyaç vardır. Bu faktörlerden IF-2 tRNAaug 'u tanır ve başlatmaya hazırlar. AUG'un neden evrim boyunca çoğunlukla kullanılan başlangıç kodonu olduğu söylemek zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Enerji, RNA dizilimi, başlatma faktörlerinin AUG'u tanıması, metiyonin kodon-antikodon ilişkisi yani protein yapısı gibi çeşitli özellikleri başlatma kodonu olarak AUG'un seçilmesini yüksek olasılıkla sağlar. Tüm bunların böyle olmasının majör sebebi verimliliktir.

699 görüntülenme

Kaynaklar

 1. W.L Noderer, et al. Complete Motif Analysis Of Sequence Requirements For Translation Initiation At Non-Aug Start Codons. (16 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2020. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close