Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dünyanın eğimi dikkate alınmadan yapılan yapılar neden hala sağlam?

Dünyanın 1,6 km'de 20 cm olan eğimine rağmen eskiden yapılan ve eğim dikkate alınmadan yapılan bazı köprü, kanal ve demiryolları neden bozulmuyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Eksen eğikliğinin, M.Ö. 300'lerde Pytheas tarafından doğruya oldukça yakın olarak ölçüldüğü kabul ediliyor. Ptolemy'e göre, M.Ö. 240'ta Dünya'nın eksen eğikliğini 23 derece 51 dakika olarak hesaplayan ve doğruya en yakın değeri bulan kişi Yunanlı matematikçi Eratosthenes'tir

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Ural Akbulut köprü, kanal ve demir yolları yapılırken dünyanın eğikliğinin çoktan biliniyor olması
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikirlerinin mahkumudur. Dolayısıyla bu zindandan kurtulmalı ve bedenlerimiz gençken gerçeğe yönelik düşüncelerimizi sınamalıyız.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder