Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Dünyanin cekirdegi ne zaman tamamen soguyacak? Sonucunde ne gibi etkileri olacak?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar. Dünya'nın çekirdeği çok büyük bir ihtimalle soğuyamayacak. Çünkü Dünya'nın çekirdeğinin soğuması için gereken süre Güneş'in kalan ömründen daha uzun. Dolayısıyla çok büyük bir ihtimalle Dünya'nın çekirdeği soğuyamadan Güneş ömrünün sonuna gelecek, genişlemeye başlayacak, eninde sonunda Dünya'yı yutacak ve tüm gezegen buharlaşacak. Bu senaryonun dışında bir ihtimal daha bulunmakta.

Bildğiniz üzere galaksimizde bir yıldız sistemine bağlı olmayan ve yıldızlararası adeta başıboş şekilde dolaşan haydut gezegen adını verdiğimiz sadece bizim galaksimizde sayıları milyarları bulabilecek gezegenler bulunmakta. Eğer ki gelecekte bu gezegenlerden birisi Güneş Sistemimize girer ve Dünya'mızı, Güneş'in yörüngesinden çıkarırsa o zaman Dünya'nın çekirdeği soğuyabilir. Böyle bir durumda gezegenimizin çekirdeğinin tamamen soğuması 91 milyar yıl alacak ve gezegenimiz başıboş bir şekilde gezen bir kaya parçasından başka bir şey olmayacak. Fakat dediğim gibi bu senaryonun gerçekleşme ihtimali çok çok düşük. Dünya'nın sonu muhtemelen 4.5 milyar yıl sonra Güneş'in ömrünün bitmesiyle gerçekleşecek.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bilimle kalın.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Stack Exchange
  2. Wikipedia Haydut gezegenler
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dinozorların soyu tükendi, çünkü bir uzay programları yoktu. Eğer biz insanların da soyu aynı nedenle tükenecek olursa, hak etmişiz demektir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder