Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Dünya dışında canlı var mı?

5,576 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
200K UP
Astrofizik meraklısı...

Olasılık hesaplarına bakacak olursak, yalnız olmadığımızı görüyoruz fakat henüz keşfedememiş olmamızın en büyük nedeni uzaydaki devasa mesafeler ile medeniyetimizin çok yeni olması. Zeki olmayan canlıları bulabilme ihtimalimiz ise, şu anki teknolojimiz ile sıfıra yakındır. Bir medeniyetin izini uzaktan bulmak daha kolaydır. Yani astrobiyologlar kendi sistemimizde tek hücreli veya biraz daha gelişmiş canlılar arayabilirken, (-ki çok yakında belki Jupiter'in buzla kaplı uydusu Europa'da bulabiliriz) daha uzak mesafelerde ancak bir medeniyet arayabiliriz. 

Drake denklemi, dünya dışı akıllı yaşam arayışında olasılık hesabı yapabileceğimiz bir denklemdir.  

Tüm Reklamları Kapat

N = R × f p × n e × f l × f i × f c × L 

Bu denklemde:  

Tüm Reklamları Kapat

 • N iletişim kurmayı umabileceğimiz uygarlıkların sayısı 
 • R Uygun yıldızların yıllık oluşma oranı 
 • fp Yıldızlardan kaç tanesinin gezegene sahip olduğu 
 • ne Gezegene sahip yıldız başına düşen toplam yaşama elverişli gezegenlerin ortalama sayısı 
 • fl Gezegenlerin arasında herhangi bir şekilde yaşama uygun bir ortamın oluşma oranı
 • fi Yaşama elverişli gezegenlerde zeki yaşamın oluşma oranı 
 • fc Zeki yaşamlar arasında medeniyetin gelişme oranı 
 • L Bu tür medeniyetlerin ortalama yaşam süresi

Bu hesaplamaları sonucunda, kendi galaksimiz de dahil, evrenin yaşam ile dolu olduğunu görüyoruz. Zaten milyarlarca galaksi ve onların içinde de milyarlarca yıldız olduğunu ve trilyonlarca gezegenin bulunduğu gözlemlenebilir evrende, sadece bu gezegende hayat olduğunu düşünmemiz, insanoğlunun bencilliğinden öteye gitmeyecektir. 

Yaşamın oluşması ile ilgili birçok teori mevcut. Sonuçta, bir gezegen ilk oluştuğunda üstünde yaşam barındıramayacak kadar sıcak ve yaşama elverişsizdir. Bu da, yaşamın başka bir yerde oluşup, evrene yayıldığı fikrini doğurmuştur. Eğer doğru ise, başka bir yerde kesin başka canlılar olmalıdır. Panspermia teorisi; yaşamın var olmasını sağlayacak veya kolaylaştıracak bileşiklerin başka gezegenlerden geldiği konusunu işler. Bu durumda başka gezegenlere de gitmiş olma ihtimali de vardır. 

Biz bile, iç ve dış gezegenlere gönderdiğimiz robot sondaları, mümkün olduğu kadar sterilize ediyoruz. Gezegenimizden bulaşan, yaşamı oluşturabilecek veya mahvedebilecek bir bileşeni yanlışlıkla sistemimize yaymak ve varsa doğal bir oluşumu engellememek için. 

Sonuçta; elimizdeki veriler ile, evrende yaşam olmadığını savunan bir bilim adamı bulmak çok zordur. Benim şahsi fikrim de bu yönde, uzak veya yakın bir yerlerde yaşam olmalı. 

448 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Panspermia. (6 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 6 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Drake Denklemi. (6 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 6 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Orijinal Soru: Evrende, dünyamızdan farklı canlılar yaşıyor mu?

Yaşama olasılığı çok yüksek sadece dünyada birşeyler oluyor ise bu tanrı varlığını güçlendiren birşey olurdu benim icin binlerce gezegen var evrim sadece dünyada mı oldu neden diğer gezegenler de yasam başlamadı? Bizim gezegenimiz git gide evrimleşti ve bir sekil aldı diğerlerinde neden yaşam icin bir yer ve durum olmasın? Güzel soruydu 

Tüm Reklamları Kapat

410 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Murat Akcura
Astrophile
Orijinal Soru: Evrende dünya dışı yaşam olma olasılığı kaçtır? Bu olasılık nasıl hesaplanır?

Dünya dışı yaşam ile ilgili bir olasılık hesaplaması yok fakat Dünya dışı akıllı yaşam ile ilgili bir olasılık hesaplaması var ( Drake Denklemi). Dünya dışı yaşam ile ilgili kendi hesaplamanı bu denklem üzerinden veriler elde ederek yapabilirsin.

204 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Enes Yasin Bak
bilimsever
Orijinal Soru: Uzaylılar var mı cidden?

Uzaylıların varlığı hakkında kesin bir kanıt bulunmamaktadır. UAP veya UFO adı altında NASA tarafından onaylanan görüntüler olsa da bu görüntülerin uzaylılara ait olduğunu söyleyebilecek yeterli bilgi bulunmamaktadır. Neticede UAP veya UFO uzaylı anlamına gelmemektedir sadece kimliği belirlenemeyen uçan cisim anlamına gelirler. Gördüklerini iddia eden istihbaratta çalışmış veya pilot olan insanlar vardır. Bu insanların söyledikleri, ne kadar dürüst veya güvenilir olurlarsa olsunlar asla bilimsel olarak yeterli bir kanıt olarak sunulamaz. Bu konu hakkında herkesin kendi bakış açısı bulunmaktadır. Evrenin büyüklüğü algılarımızın çok üstünde bu yüzden insanlar genelde "Bu kadar büyük evrende tek olamayız." görüşünde bulunuyorlar.

Bıraktığım kaynaktan 5 tane uzmanın perspektifini okuyabilirsiniz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. C. Wijaya-Kovac, et al. Do Aliens Exist? We Asked Five Experts. (22 Ağustos 1970). Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2023. Alındığı Yer: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close