Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Duck Duck Go'yu diğer arama motorlarından ayıran ne?

Neden birçok insan google vs. yerine ddg kullanılmasını öneriyor?
1,414 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Kesici
Developer, Araştırmacı

DuckDuckGo açık kaynak olan "Perl" dili ile yazılmış bir arama motorudur. Arama ve indexleme konusunda diğer arama motorlarından farkı yoktur. Diğerleri(Yandex,Google,Bing vb.) ile aynı görevi görür lakin DuckDuckGo'nun öne çıktığı bir konu vardır ki o da gizlilik ve güvenliktir. Siz arama yaparken DuckDuckGo IP ve kişisel tercihleri kaydetmez. Anonimlik esaslı olmayan arama motorları arama yaptığınızda hangi siteye girdiğinizi, bir siteden hangi siteye geçtiğinizi, hangi linklere tıkladığınızı, ilgilendiklerinizi ve saymadığım bir çok şeyi kayıt altına alır. Bu işlem sizin için arka planda dönen bir özelleştirme ile oluşur. Bu işlemin sonucunda arama motorları sizin önünüze istediğiniz veya istemediğiniz(aslında ilgilendiğiniz fakat sizin farkında olmadığınız) veriyi sunarlar. Bu iyi bir şey gibi gözükebilir lakin gizlilik esasını ortadan kaldırmış olur. İşte DuckDuckGo bu saydıklarımın hiç birini yapmaz ve amacı bizim önümüze istemsizce ilgilendiğimiz şeylerin verisini toplayıp getirmek değil gerçekten de aradığımız şeyi önümüze çıkartmaktır lakin bu veri takipsizliğinin dezavantajı da yok değildir. Diğer arama motorları sizin bütün link zincirinizi takip edip derlediği veri daha tutarlı olacaktır. Ne kadar çok veri datası = o kadar tutarlı bilgi fakat bunun yanında anonimliğinizden açık vereceksiniz. O halde DuckDuckGo tarafından bakarsak; ne kadar az veri kaydı = o kadar az tutarlılık = yüksek gizlilik.

Burada bahsettiğim şeyin sebebi "Indexleme" işleminin kötü olmasından kaynaklı değil, sadece az veri tutulduğu için size sunulan sonuçların da o kadar tutarlı olacağı anlamı çıkmaktadır.[1][2]

Tüm Reklamları Kapat

288 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Vikipedi, özgür ansiklopedi, et al. Https://Tr.wikipedia.org/Wiki/Duckduckgo. Alındığı Tarih: 3 Mart 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Gabriel Weinberg. Https://Spreadprivacy.com/Why-Use-Duckduckgo-Instead-Of-Google/. Alındığı Tarih: 3 Mart 2022. Alındığı Yer: spreadprivacy | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close