Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep Özen
Zeynep Özen
32K UP
Üye
3

Drone uçurmak yasak mı?

İnternet ortamı kafamı çok karıştırdı bilgisi olan var mı?
21,677 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
O. Gencay Gürkal
Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Zeynep.

Bu soruya doğru cevap verebilmek, 'evet' ya da 'hayır' demek için bazı ekstra bilgilere ihtiyacımız olsa da ben genel anlamda kısaca açıklamak isterim...

Tüm droneler aynı zamanda birer insansız hava aracı (İHA) olup

Tüm Reklamları Kapat

İHA0 (500gr-3,999kg)

İHA1 (4kg-24,999kg)

İHA2 (25kg-149,999kg)

İHA3 (150kg ve üstü) olarak 4 grupta toplanır.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle söylemek isterim ki yukarıdaki grupta yer almayan, 499gr ve altında olan ve ticari faaliyet içermeyen amatör amaçlı uçuşlar için bir izin belgesi veya kayıt işlemi gerekmez. Bu noktada en temel husus, uçuşa yasaklı bölgelerden kaçınmak (askeri alanlar, havalimanları vb.) ve özel hayatın gizliliği gibi durumlara dikkat etmek olacaktır.

İHA0 ve İHA1 grubunda yer alan dronelar için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt yaptırmak zorundasınız ancak 500gr altındaki dronelar gibi amatör amaçlı uçuşlar için izin almak sorunluluğu yoktur. İHA0 için en az 12, İHA1 için en az 15 yaşında olmak şartı vardır.

Uçuşa yasak bölgeler için Sivil Havacılık Gener Müdürlüğü web sitesini, bulunduğunuz ilin valilik ve polis web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Burada yazdıklarım, yazım tarihinden itibaren değişebilecek kanunlar/mevzuatlar karşısında geçerliliğini yitirebilir. O sebeple mevzuatı yakından takip etmek yararınıza olacaktır.

5,775 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Oğuz Efe Akay
Drone pilotuyum

Arkadaşlar soru soranın seçtiği cevapta herkesin yanıldığı büyük bir yanlış var. O cevapta ki verilen gruplar doğru ancak ister sportif ister ticari eğer sahip olduğunuz İHA multikopter yani ikiden fazla pervane ve kamera mevcut ise isterseniz Eminönünde isterseniz dağda uçurun eğer ki Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeyseniz izin almak zorundasınız. Aslında temel mantık şöyle, eğer drone 500gr üstü ise bizzat dronu SHGM üzerinden kayıt ettirmeniz lazım. Uçurmak içinde yukarıda ki arkadaşın belirttiği ehliyetlere uygun bir ehliyete sahip olmanız gerek. Ve uçuş için izin almanız lazım. Eğer 500gr altı bir drone sahibiyseniz+

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close