Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Doğadaki düzen nasıl oluştu?

Doğayı şöyle bir incelediğimizde belli bir düzen olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Aklıma hep takılmıştır, bu düzen nasıl oluştu? Yardımcı olursanız sevinirim.
619 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

merhabalar

doğada hangi düzen var acaba? ben bir düzen göremiyorum yada benim düzen tanımım ile seninki aynı değil. belli yasa, kural, ilke ya da yönteme göre oluşturulmuş, kurulmuş olan durumlara düzen denir ama doğada herhangi bir kural yok ki. her şey kaotik bir şekilde, kuralsız bir şekilde, gelişi güzel gerçekleşiyor.

doğada çevre her zaman değişim halindedir, iklim sürekli değişir. birtakım hayvanlar uyum sağlar ve hayatta kalır. sadece hayatta kalanlar üreyebildiğinden, geleceğe sadece üreyebilen hayvanların genleri aktarılır. bu şekilde bütün hayvanlar çevreye adapte olmaya çalışır. ama biz buna bir düzen var diyemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

şu ana kadar var olan bütün hayvanların %99'u nesli tükenmiştir(insandan bağımsız şekilde). ayrıca doğa pisliklerle doludur. mesela yunuslar toplu şekilde kendi sürüsündeki dişilerini bayılana kadar döver ve baygınken tecavüz ederler. ağaçkakanlar kendi ağacında başka bir kuş yuva yaparsa beynini deşene kadar o kuşun kafasına vurur. Leucochloridium isimli parazit kurt salyangozların vücuduna girer ve beynini yer, salyangozun vucudunu da zombi gibi kendi yönetir. yaban arıları başka arıların larvalarını çalar ve o larvalar hayatları boyunca köle olarak çalıştırılır. aslanlar yeni bir sürüye dahil olduğunda bütün bebek aslanları parçalarlar. piranalar aç kaldıklarında kendi sürüsünden rasgele birine saldırıp onu yerler, yamyamlık yaparlar. maymunlar ve insanlar hiç bir sebep yokken kendi türüne savaş açar ve sebepsiz kendi türünü öldürür. fener balıklarının erkeği bir dişiye yapışır ve bütün organlarını eritir, hayatı boyunca bilinçsiz dişiye yapışık bir sex kölesi olarak yaşar.

yani size sorarım nerde düzen var? hangi düzenden bahsediyoruz?

166 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close