Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Dişler gözler organlar nasıl oluştu nasıl işler hale geldi?

Niye kanatlı insanlar yok evrimleşme bittimi? Benim kafamda belirdi
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Sorduğunuz üç soru, ayrı cevaplar gerektiriyor ve bir biri ile ilgisiz sorular. Dişler, gözler organlar vs. nasıl oluştu başka bir konu. Neden kanatlı olmadığımız başka. Evrimleşme bitti mi bambaşka... Bu sorulara ortak bir cevap bulabilmek için sizin evrim üzerine okumanız lazım. Evrimin temel dinamiklerine pek hâkim değilsiniz sanırım çünkü bu yapıların oluşumunu anlayabilmek için evrimin temel dinamiklerini okumak yeterlidir.

Ama yine de ben size burada kısa cevaplar vereyim:

Dişler, gözler, organlar nasıl oluştu? : Tüm bu yapılar, çok uzun süreçler boyunca, tek hücreliden çok hücreliye geçiş ile karmaşık yapıların oluşması ve zaman içinde çeşitli yaşamsal ihtiyaçlara karşı çeşitli organellerin belirli görevleri üstlenerek gelişmesi ile oluştular. Her birinin ayrı öyküsü var. Tek bir gelişimle özetlenemez.

Tüm Reklamları Kapat

Neden kanatlı değiliz? : Çünkü gerek yok. İnsanlık olarak mevcut hâlimizle hayatta kalıp tür olarak varlığımızı sürdürebiliyoruz. Kanatlara ihtiyaç yok. Kanatlar oluşturacak biçimde evrimleşebilmek için çok sıra dışı bir dünyada çok uzun süreler yaşamak zorunda kalmamız gerekli. Milyonlarca yıl belki hatta belki bunun için çok geç kaldık bile. Yani ancak kanatlarımız olduğu takdirde hayatta kalabileceğimiz çevre şartları oluşsa muhtemelen insanın soyu tükenir. Çünkü yürüyücülük ile uçuculuk arasında, milyonlarca yıl öncesinden başlamış ve ayrılmış evrimsel dallar söz konusu.

Evrimleşme bitti mi? : Evrimleşme bitmez. Çevre şartları değiştikçe türler bu değişen çevre şartlarına uyum sağlama eğiliminde olurlar. Evrimin temek yakıtı bu zaten. Çevreye uyum sağlama. Bunu başaramayan yok olur. Çevre şartları de sürekli değiştiği için evrimleşme de devam edecek. Ama bu, sizin söylediğiniz gibi kanatlanma biçiminde olmaz. Hayatta kalmaya yardımcı olarak olan değişim ne ise o yöne olur. BU da yine çevre şartlarına bağlı. 10 bin yıl sonra dünyanın yüzeyinde öyle bir değişim olur ki insan bırakın kanatlanmayı köstebekler gibi yer altında yaşamak zorunda kalarak toprak altında hayatta kalmaya yönelik bir evrimleşme geçirebilir. İşin burası rastgele. Çünkü çevre şartları nasıl değişecek bilmiyoruz.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close