Sorulara Dön
-2
Evrim & Abiyogenez

Dişler gözler organlar nasıl oluştu nasıl işler hale geldi?

Niye kanatlı insanlar yok evrimleşme bittimi? Benim kafamda belirdi

1
7K
Emre Evrim
-2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorduğunuz üç soru, ayrı cevaplar gerektiriyor ve bir biri ile ilgisiz sorular. Dişler, gözler organlar vs. nasıl oluştu başka bir konu. Neden kanatlı olmadığımız başka. Evrimleşme bitti mi bambaşka... Bu sorulara ortak bir cevap bulabilmek için sizin evrim üzerine okumanız lazım. Evrimin temel dinamiklerine pek hâkim değilsiniz sanırım çünkü bu yapıların oluşumunu anlayabilmek için evrimin temel dinamiklerini okumak yeterlidir.

Ama yine de ben size burada kısa cevaplar vereyim:

Dişler, gözler, organlar nasıl oluştu? : Tüm bu yapılar, çok uzun süreçler boyunca, tek hücreliden çok hücreliye geçiş ile karmaşık yapıların oluşması ve zaman içinde çeşitli yaşamsal ihtiyaçlara karşı çeşitli organellerin belirli görevleri üstlenerek gelişmesi ile oluştular. Her birinin ayrı öyküsü var. Tek bir gelişimle özetlenemez.

Neden kanatlı değiliz? : Çünkü gerek yok. İnsanlık olarak mevcut hâlimizle hayatta kalıp tür olarak varlığımızı sürdürebiliyoruz. Kanatlara ihtiyaç yok. Kanatlar oluşturacak biçimde evrimleşebilmek için çok sıra dışı bir dünyada çok uzun süreler yaşamak zorunda kalmamız gerekli. Milyonlarca yıl belki hatta belki bunun için çok geç kaldık bile. Yani ancak kanatlarımız olduğu takdirde hayatta kalabileceğimiz çevre şartları oluşsa muhtemelen insanın soyu tükenir. Çünkü yürüyücülük ile uçuculuk arasında, milyonlarca yıl öncesinden başlamış ve ayrılmış evrimsel dallar söz konusu.

Evrimleşme bitti mi? : Evrimleşme bitmez. Çevre şartları değiştikçe türler bu değişen çevre şartlarına uyum sağlama eğiliminde olurlar. Evrimin temek yakıtı bu zaten. Çevreye uyum sağlama. Bunu başaramayan yok olur. Çevre şartları de sürekli değiştiği için evrimleşme de devam edecek. Ama bu, sizin söylediğiniz gibi kanatlanma biçiminde olmaz. Hayatta kalmaya yardımcı olarak olan değişim ne ise o yöne olur. BU da yine çevre şartlarına bağlı. 10 bin yıl sonra dünyanın yüzeyinde öyle bir değişim olur ki insan bırakın kanatlanmayı köstebekler gibi yer altında yaşamak zorunda kalarak toprak altında hayatta kalmaya yönelik bir evrimleşme geçirebilir. İşin burası rastgele. Çünkü çevre şartları nasıl değişecek bilmiyoruz.

Öne Çıkarılan Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et