Puan Ver
0
Puan Ver

Din ile evrimi bir şekilde bağdaştırabilir miyiz?

Yani hep evrimleşmenin ateistleştirildigini söyledik bir müslüman evrime inanamaz mi din ile tamamen ters mi düşmekte?

2
Merve Kayhan 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Dinine göre değişir ancak çoğu din ve özellikle de semavi dinler, evrim ile yüzde yüz çelişirler. Eğer senin inancın bilimin henüz ulaşamadığı ve doğruluğu ile yanlışlığı şu aşamada test edilemeyen şeyler ise, onlar inançtır ve şu an çelişmez. Ancak şunu söylieyim, tanrı, ruh gibi kavramlar bizim ortaya attığımız şeylerdir, bu evrenle ilgili bilgimiz çok sınırlı, kainat bizim isteğimize, mantığımıza, beklentimize göre oluşmuş olmak zorunda değil, dolayısıyla nasıl hayaletler insan uydurmasıysa ve şu an hayaletlerin varlığını kesin olarak kanıtlayıncaya kadar hayaletleri yok sayıyorsak, kimse hayaletler var diye yaşamıyorsa aynısı tanrı için de geçerli. Tanrı fikrini ortaya biz attık, bilmiyoruz, tanrı var olmak zorunda değildir, belki de kimsenin aklına gelmeyen bambaşka bir şeydir kim bilir. Dolayısıyla onun da varlığını kesin olarak kanıtlayana kadar onu yok sayarız, tıpkı diğer bir sürü fikri, tahmini, inanışı yok saydığımız gibi, kanıtlayana kadar. Tabi ki bu üzerine çalışma yapılmasının önünde engel değil, bilim meraktan doğar ve merak ettiğimiz şeylere cevap bulmakta kullanacağımız yegane yöntemdir.

Favorilerime Ekle
1
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu linkte sorduğunuz soru üzerine cevaplar mevcut, okumanizi öneririm.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben "uzmanların" söylediği hiçbir şeye kulak asmam. Hepsini kendim hesaplarım.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder