Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Ders çalışırken ezber yapmak mı, soru çözmek mi yoksa notları okumak mı daha iyi verim sağlıyor?
473 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

Özünde bu çok zor bir soru çünkü her kişiye özel olarak hazırlanması gereken programlar var. Kimileri video içeriklerden daha iyi anlarken kimileri okuma hâlinde çok daha iyi anlar. Bu yüzden önce kişi kendini tanımalı. Kaynaktaki makaleyi okumanızı öneririm. Bu makale aradığınız soruya cevap olacaktır.

547 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Edward Kang. 5 Research-Backed Studying Techniques. (04 April 2021). Alındığı Tarih: 01 June 2021. Alındığı Yer: Edutopia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun Öğrenci

İlk önce ders videosu ile güzel bir not çıkararak o notun içerisine videoda yapamadığın soruları yazarsın.

Konu bitti ise yani videoları test çözümüne geçersin ezber yapmak yok tabi bu dediklerim sayısal dersler için sözel isen ezber yapıcaksın tabi ki sayısala gelirsek işin mantığını anlıyarak çözmen lazım yoksa en fazla 5 soru yaparsın formül yada mantığı unuttuysan tekrar video izleme güzelcene çıkardığın notu oku 1 defa oku yeter bu kadar.

395 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Anonim. Ders. (31 May 2021). Alındığı Tarih: 31 May 2021. Alındığı Yer: Tonguç | Arşiv Bağlantısı
5
 • Raporla
Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, meraklı primat

Merhaba,

Okul haricinde soru çözmenin öğrenmek için kullanıldığını görmedim. Soru çözmek, konuyu tam olarak anlamanızı sağlamaz, ama sınav performansınızı arttırabilir. Nihayetinde öğrenmek, beyinde yeni bağlantılar kurmaya ve bunları tekrar ile güçlendirmeye verdiğimiz isim. Bazıları tek seferde sağlam bağlantılar kurar, bazıları pratik yaparak, başkaları da hayatın içinde gözlemleyerek ve/veya uygulayarak. Verimlilik sadece zekaya değil, önceki deneyimlere de bağlıdır - tanıdık kavramları ve hikayeleri daha kolay aklınızda tutarsınız.

Saydıklarınızın haricinde, en temelden başlayarak, öğrendiğiniz konunun hayatımızda nereye oturduğuna dair bir fikir edinmek ve bunları başka birine anlatmak (tabii rızasını alarak), öğrenmeyi güçlendirir. Eğitim sistemimiz buna göre tasarlanmadığından, şu anda biraz lüks kaçabilir, ancak uzun vadede sağlam bir temel üzerinden ilerlediğinizde, kazançlı çıkarsınız.

Bu Reklamı Kapat

Dolayısıyla 10 benzer soru çözmek yerine üç soru çözüp, izlediğiniz yöntemi bir arkadaşınızla tartışmak daha verimli bile olabilir. Keza, kendi zihninizde daha yerli yerine oturması için, konuyu ilkokul seviyesinde bir öğrencinin anlayacağı şekilde anlatmayı deneyebilirsiniz. Böylece kavramları yorumlamak ve daha iyi anlamak zorunda kalırsınız, yani içselleştirirsiniz. Bu yöntem, ileriki yaşamınızda iletişim kurma ve problem çözmedeki başarınızı da olumlu yönde etkiler.

249 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Christian Jarrett. Learning By Teaching Others Is Extremely Effective – A New Study Tested A Key Reason Why. (02 June 2021). Alındığı Tarih: 02 June 2021. Alındığı Yer: Research Digest | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Taylan Dursun
Taylan Dursun [Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

merhaba,

bir öğrenci olarak bu soruyu cevaplamak isterim ezber gerekir ama önce notları okumak daha iyidir böylece hiç zorlanmadan ezberleyebilirsiniz. gel gelelim soru çözmeye eğer neden soru çözdüğümüzü bir öğretmene sorduğunuzda size şunu der 'Soru çözmeni̇n amacı konuyu ne kadar İyi̇ çözdüğünle alakalıdır'''

yani,demek isterim notlar özenli ve düzenli bir şekide okumalısınız.

218 görüntülenme

Kaynaklar

 1. DERGİ. Verimli Ders Çalışma Teknikleri. (07 April 2021). Alındığı Tarih: 31 May 2021. Alındığı Yer: haliskutmangilmtal.meb | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et