Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Dark-web gerçek mi? Gerçek ise gerçekten de medyada anlatıldığı gibi illegal işlerde bulunuyorlar mı?

849 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Ultaı2 3838
Ultaı2 3838
1,506 UP
Bilime meraklı felsefe ve psikolojik dalında aeaştırma yapıyorum8

Evet maalesef illegal işler olduğu doğrudur ve bununla ilgili korkunç psikopat kişilerin ele geçirdiği dünyanın korkunçluğunu ve agresifliğini tekrar hatırlatan bir topluluk ayrıca İnternete bununla ilgili bir sürü kaynaktan bulunmaktadır hiç bir şekilde girilmemesi gereken bir ağ

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ultaı2 3838
Ultaı2 3838
1,506 UP
Bilime meraklı felsefe ve psikolojik dalında aeaştırma yapıyorum

Bu konuda bir çok araştırma yapmıştım eskiden zaten bu var bunu kimse inkar etmiyor deep wep insan topluluğun bütün iğrençliğini hastalıklı düşüncelerini dehşet düzeyde bir psikopatlık anlayış benimsemesini kustuğu bir karanlık ağdır

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Volkan Abaoğlu
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim.

Evet var , Google web sitelerini HTML taglerine göre indexler bunu yapan örümcek isimli botlar vardır.Deep web dediğimiz yer ise google'ın indexlemediği web sitelerinin olduğu ağdır.Sunucuları isviçrede bulunuyor ve soğan yönlendirme protokolü sayesinde sürekli ip adresin değişiyor gizli kalıyorsun.İllegal işlerin döndüğü doğrudur ama artık eskisi gibi değil çok abartılacak bir yerde değil zaten . İstersen Tor browser kullanarak giriş yapabilirsin.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Furkan H
Furkan H
8K UP
Siber güvenlik uzmanıyım

Dark web veya Deep web gerçektir.

Normal internet (Google, Facebook, Instagram, Evrim ağacı, YouTube vb.) Tüm internete oranla çok küçük bir yüzdelik dilimine sahip. DeepWeb dediğimiz internetin normal olarak erişemedigi kısımları oluşturur mesela sansürlü siteler vpn ile giriş yapabildiğimiz siteler örnek vermek gerekirse Wikipedia kısıtlandığı zaman bizim için 2. dereceden bir deepweb sayılabilirdi vpn aracılığı ile erişim sağlanıyordu. Veya sirketlerin kendi çalışanları için kurduğu ve yine şirkete ait vpn ile erisebildiginiz ağlar deepweb sayılabilir. Darkweb dediğimiz ise illegal aktivitelerin olduğu bu tarz deepweb sınıfındaki ağlardır. Bunlar genellikle Tor networkunu kullanır ama sadece buraya darkweb diyemeyiz yine deepweb tanımında olduğu gibi normalde erişime kapalı olan ama vpn ile erişilebilir yerler, gizli IRC kanalları, I2P veya Tor uzerinden erişilebilir siteler darkweb olabilir önemli kısım burada illegal aktivitelerin olmasi. Ki büyük hacking sitelerinin çoğu tor üstünde bile değil .com uzantılı vpnsiz erisilebilecek kadar Clearnet dediğimiz seviyede yani aynı facebook un vs bulunduğu normal internet uzerinde bulunuyor. Tabii buraların yine tor üstündeki .onion uzantılı adresleri de kullanıcılarının gizliliği için alternatif olarak mevcut. Zaten korkulacak kısım tor değil tor ayrı bir konu ama kısaca sizin, ip gibi sizi tanimlayabilecek verilerin Tor ağı üzerindeki sunuculardan (3 sunucu üstünden geçer normalde) şifrelenmiş bir şekilde geçmesini sağlar. Tor ağı hakkında bazı güvenlik riskleri bulunuyordu dediğim gibi bu ayrı bir konu bu güvenlik sorunları neticesinde artık bu gruplar Offshore sunucularda normal internet üzerinden illegal sitelerini kurup takılabiliyor tabii erişim kısıtlaması getirilmesi ve vpn üzerinden giriş yapılabilir olması ile deepweb de yer alıyor sayabiliriz. Deepweb in katmanları var ama abartıldığı gibi 7 8 katmanlı değil veya abartıldığı gibi bir yer de değil deepweb. Normal internet uzerinde daha tehlikeli siteler var zaten. Ki artık bi kısmı telegram grupları üstünde bir kısmı uzun süredir ICQ üzerinde yer aliyor.

Tüm Reklamları Kapat

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Berat Pamuk
Siber güvenlik alanında kariyerim var.

Dark web gerçektir. Ama iki tür var:

Dark web, Deep web

Tüm Reklamları Kapat

Dark web adı üzerinde konuşacak olursak en karanlık yerdir ve her türlü işin sansürsüz döndüğü yerdir. Deep web ise sansürün az olduğu genellikle güvenli nette olmaması gereken bilgilerin, dataların, videoların yayınlandığı yerdir. Deep webe herkes ulaşabilir az bir araştırma ile :)

Ama dark web cidden bilgi birikim ve güvenlik gerektirir ve normal kullanıcılar buraya giriş yapamaz. Gözünüzde bir platform canlanmasın. Orasıda normal bir web site gibidir. Ekstra bir kk ve pass ile giriş yapmıyorsunuz. Kısacası kirli işlerin döndüğü, bir o kadarda tehlikeli olan yerdir.

İllegal mı sorusuna gelirsek, orası illegalin de üstünde bir yer. İllegal olanların çoğu deepweb, karanlık işlerin döndüğü yer ise darkweb tir

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close