Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Daha önce hiç kimsenin kurmadığı bir cümle kurmak mümkün müdür?

Küçüklükten beridir merak ediyorum bı türlü çıkmıyor aklımdan yardım edin.
382 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Joseph Joestar
Takıntı Sahibi

Matematiksel olarak mümkün. Dilimizde binlerce kelime var ve bu kelimelerde kullanılabilecek onlarca ek bulunuyor. Bu onlarca ek herhangi bir kelime için teoride sonsuz kombinasyonla kullanılabilir. Örneğin gözlükçüleştirivericileştiricileştirivericikleş... Tabi bu kelimenin tarif ettiği nesne asla var olamaz ama kelimeyi kurmak mümkün sonuçta. Ayrıca sayılar gibi anlamı olan sonsuz kelime üretmek mümkün. İlla seçeceğin cümle ''lorem ipsum'' metinlere benzer olmak zorunda değil.

Ayrıca bir cümle ilk kez kurulduğunda ilk kez kurulmuş olur. Örneğin buhran kelimesi 20.yy başında kriz kelimesinin çevirisi olarak Arapça kökenli buhar kelimesinden türetilerek Türkiye Türkçesi'nde ortaya çıktı. Daha önce bu kelime dilimizde yoktu. O zaman bu kelime ilk ortaya atıldığında bu kelimenin yer aldığı tüm yeni cümle kombinasyonları -ki sayısını kim bilir?- ilk kez kurulmak zorunda. Kelimenin kullanımına örnekler; ''Buhran içindeyim'', ''buhrana girdik'', ''sonra adam bana dedi ki buhran mı, buhurdan mı ne işte öyle bir şey lazım'', ''ondan sonra adam bana dedi ki buhran mı, buhurdan mı ne işte öyle bir şey lazım'' ...

Yani burada matematik hesabı yapmak istemem gerek de yok. Açıkça olası cümlelerin sayısı(ki sonsuz sayılabilir) bu güne dek insanların telaffuz edebileceği(özellikle aynı dili konuşanlar arasında) cümle sayısından daha fazla. Sonuçta beynimiz, sesimiz, vaktimiz sınırlı. İnsanlığın kurabileceği cümlelerin bir sınırı var. Potansiyel olarak kurulabilecek cümlelerin sınırına yaklaşamayan bir sınır.

Tüm Reklamları Kapat

Tek sorun uydurduğun cümlenin daha önce kullanılıp kullanılmadığını teyyit etmenin bir yolu yok. Ama matematiğe güvenirsen gündelik hayatta kullanılma olasılığı çok çok düşük olan 5-10 kelimelik 5 cümle kursan, muhtemelen beşinin de daha önce kurulmuş-kullanılmış olma ihtimali piyango tutturmaktan çok çok daha zor olacaktır.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close