Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
46K UP
Üye
0

Dağlar ve okyanuslar nasıl oluştu?

302 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Burhan
Araştırıyorum

Dağların oluşumu:

Dağlar, genellikle litosferik tabakaların hareketleriyle, orojenik ya da epirojenik hareketlerden biriyle oluşurlar. Sıkıştırıcı güçler, izostatik yükselti ve volkanik kayaçların araya girmesi, çevredeki kaya yüzeylerinden daha yüksekte olacak şekilde yukarı doğru sıkıştırır.

Ayrıca dağlar, yalnızca Dünya'da değil diper gezegenlerde de oluşmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Okyanusların oluşumu:

Okyanusların oluşumu, milyonlarca yıl süren karmaşık bir jeolojik ve coğrafi süreç sonucunda gerçekleşti. Okyanusların oluşumu, yer kabuğunun hareketi ve çeşitli jeolojik etkileşimlerle ilişkilidir:

Plaka Tektoniği: Okyanuslar, dünya yüzeyini kaplayan büyük tektonik levhaların hareketi ile yakından ilişkilidir. Dünya'nın dış katmanı, kabuk ve manto adı verilen tabakalardan oluşur. Bu tabakaların hareketi sonucunda, yer yüzeyinde büyük kara kütleleri ve okyanus havzaları oluşur.

Levha Sınırları: Okyanusların oluşumunda etkili olan en önemli faktörlerden biri, levha sınırlarıdır. Yer kabuğu, birbirine göre hareket eden büyük tektonik levhalardan oluşur. Bu levhaların birleştiği, ayrıldığı veya kaydığı bölgelerde okyanuslar meydana gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Okyanus Sırtları ve Sığ Denizler: Okyanus sırtları, deniz tabanında yer alan uzun dağ sıralarıdır. Levhaların ayrıldığı bölgelerde okyanus sırtları yükselir. Bu sırtlar boyunca yer kabuğu açılır ve okyanus suları dolmaya başlar. Ayrıca, levhaların batma bölgelerinde sığ denizler oluşabilir.

Deniz Tabanı Yayılması: Levhaların ayrıldığı bölgelerde, deniz tabanı yayılması gerçekleşir. Yeni okyanus kabuğu manto tarafından yüzeye çıkar ve soğurken sertleşir. Bu süreç sonucunda yeni deniz tabanı oluşur.

Okyanusların Büyümesi: Deniz tabanı yayılması sonucu yeni deniz tabanı oluşurken, eski deniz tabanı da levha sınırlarında batmaya başlar. Bu süreç, okyanusların büyümesine ve şekil değiştirmesine neden olur.

Okyanusların Jeolojik Zaman Ölçeği: Okyanusların oluşumu milyonlarca yıl süren bir jeolojik süreçtir. Günümüzdeki okyanuslar, milyonlarca yıl süren jeolojik etkileşimler sonucu oluşmuşlardır.

Bu karmaşık süreç sonucunda, günümüzdeki büyük okyanuslar meydana gelmiştir. Okyanusların oluşumu, dünya jeolojisinin ve levha tektoniğinin temel özelliklerinden biridir ve gezegenimizin yüzeyinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Kaynaklar

 1. M. D. Bulut. Okyanuslar Nasıl Oluştu. (31 Ağustos 2023). Alındığı Tarih: 5 Şubat 2024. Alındığı Yer: Sonsöz Gazetesi | Arşiv Bağlantısı
 2. Anonim. Dağların Oluşumu. Alındığı Tarih: 5 Şubat 2024. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close