Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eren Var
Üye
0

Dağlar neyi engeller veya ne işe yarar?

Arkadaşlar dağlar ne işe yarar , neyi engeller ve dağlar olmasa ne olur? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim
824 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Sorunuza cevap vermek, konuya tutturmuş olduğunuz bakış açısını sürdürmeyi gerektirdiği ve bu da bizi yüksek oranda yanılgıya düşüreceği için hayli zor.

"Dağlar ne işe yarar?" sorusu, kendi içinde bir algı yanılgısı içeriyor. İş, fayda, bir işe yaramak gibi kelimeler, kendi içinde dağların bir amaç için yaratıldığı ya da imal edildiği, bu yaratma ya da imal etme çabasının bir amaç gözettiği eş anlamını içeriyor. Dağlar ne iş yarar demek, Andromeda galaksisi ne işe yarar demek gibi bir şey. Evrendeki sayısız oluşumun ne işe yaradığını sorgulamakla aynı şey bu.

Dağlar, bir işe yarasın diye mi var? İş kimin işi, kimin amacı? Bir şeye yarıyorlarsa ya da engelliyorlarsa bu durum, bilinçle inşa edilmiş bir durum mu? Bugün bir işe yarıyorlarsa 10 milyon yıl sonra aynı şeye yarayacaklarına emin miyiz? Yaradıkları şey neye hizmet ediyor?

Tüm Reklamları Kapat

Bu soruların hepsi, şu an içinde olduğumuz algı çarpıklığının eseri olan yanlış bakış açıları. Dağlar, jeomorfolojik dinamiklerin ortaya çıkardığı yer şekilleri. Onlar, yani dağlar birer sonuç. Yer kabuğunu oluşturan ana karaların hareketlerinin, birbirlerine uyguladıkları baskıların sonucu. Varlıkları bir çok şeyi etkiliyor olabilir ama bir dağ bir konumda belirli etkilerken aynı dağ başka bir konumda tam tersi etkiyi yapabilir. Yer yüzünü meydana getiren kara parçaları bu kadar hareketli olmasa yer yüzünde hiç dağ oluşmayabilir.

Fayda ya da bir işe yaramak dediğimiz olgu, insani ve bir amaç güden bir olgu. İnsan için geçerli ve anlamlı. Bir telefon ne işe yarar denebilir. Ama dağlar ne işe yarar demek anlam barındırmayan bir soru olur. Elbette doğal oluşumlar bir çok şeyi etkiliyor olabilir ama bu, bilinçle ortaya çıkan, yönlendirilmiş, biçimlendirilmiş bir durum olmayacağı için yine onlar için "bir işe yarıyorlar" diyemeyiz, dememeliyiz. Dağlar tamamen doğal süreçler sonucu oluşmuş yer şekilleri olduklarından ve zaten cansız birer varlık olduklarından amaçtan, niyetten, faydadan, engelden, destekten tamamen uzaktır. Yani dağlar var olmasaydı Ferhat, başka inanılmaz bir şey yapıp Şirin'e ne kadar aşık olduğunu gösterirdi, hiç şüphe etmeyiniz. :)

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close