Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19'a karşı okulları kapatmak, türkiye için iyi bir hamle mi?

Bbc'de yayımlanan bu haber bağlamında düşünürsek, okulları kapatmayarak daha etkili çözümler üretilebilir miydi? Yoksa "en iyi"nin ne olduğunu henüz bilmiyor muyuz? Ya da türkiye ile birleşik krallık'ın farklılıkları bizde onların önlemlerini geçersiz mi kılıyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Okulların kapanması doğru bir karar. Bizim tıp fakültemizde sadece teorik eğitim alan 1000in üzerinde kişi var eğitimcilerimiz ise 70 yaşından 40lı yaşlara dek değişiyor. çoğumuz yurtlarda kalmakla beraber ailemizle yaşayanlar da var. bu kişiler okula ulaşmak için büyük oranda toplu taşıma kullanıyor. bu sadece üniversite için bir örnekti ilkokul düzeyine baktığımızda aynı sınıfta en az 25 çocuk ve tek binada 400ün üzeri değerler görebiliyoruz. sadece okul teması bile aslında kararı onaylar niteliktedir. covid19 için bir kişi 5 kişiye bulaştırabilir hesaplaması yapılır yani 5 üzeri n deriz. çinde süper taşıyıcı denen bir kadın 625 kişiye hastalığı bulaştırmıştır. korede ise bir vaka bir hafta içinde 1258 kişinin hasta olmasına sebep olmuştur. bu veriler ışığında okulları açık tutmak toplum sağlığını hiçe saymak olurdu.

en iyi uygulama toplumu, demografik süreci bilmek ve buna göre önlem almaktan geçer. alanında uzman hekimler başta olmak üzere uygun bir ekiple bu süreç yönetilir. farklı şekillerden farklı senaryolar baz alınarak bu planlanmalar yapılır. toplum bağışıklığı ise nispeten daha fakir ülkelerin tercih ettiği bir yöntemdir. ingiltere de bu kararını düzenlemiştir.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlüğün ne olduğunu bilmeyenler, onu talep edemezler.”
Johann Schubert
Geri Bildirim Gönder