Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19 virüsü öldürdüğünden daha hızlı yayıldığı için mi ölüm oranları böyle düşük acaba?

Yani düşük derken aslında daha büyük oranlar vermesi gerekirken demeye çalışıyorum

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Evet, kısmen böyle diyebiliriz. Son verilere göre virüsün öldürücülük oranı %2-3 arasında değişmektedir. Ama yayılma hızı çok fazladır. Geçmiş bazı virüslerde yayılma hızı daha az, ama öldürücülük oranı daha fazlaydı. Ayrıca virüs bulaşan gençler ağır bir süreç içerisinden geçselerde ölme oranları (kronik hastalığı olanlar dışında) az, ama yaşlılar için bu değişebiliyor. O yüzden virüs kronik rahatsızlığı olan insanlar ve bağışıklık sistemi düşük olan insanlar için daha ölümcül. Geri kalanların ölme oranları bu kişilere göre daha az. Aslında herşey hastalık olup olmamasında bitiyor sayılabilir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeryüzünde insandan başka bilim yapan hiçbir tür yok. Bilim, tamamiyle insan icadıdır ve doğal seçilim yoluyla serebral korteksimizde evrimleşmesinin tek bir nedeni vardır: Bilim, çalışır!”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder