Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Covid-19 tespiti için kullanılan kitler hastalığı semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit edebiliyor mu?

Covid-19 tespiti

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Covid 19 virüsünün kuluçka süresinin 1 ila 14 gün arasında sürdüğü söyleniyor. Bunun en idealinin 5 gün olduğu da söyleniyor. Bu bilginin kaynağı: bbc'den şu şekildeki başlığı: "Koronavirüs (Covid-19): 'Virüsün kuluçka süresi beş gün"

Eğer ki kuluçka döneminde bu virüsün size bulaşmış olması ihtimalini düşünerek test yaptırır iseniz şu sonucu alacaksınızdır. Covid 19 testiniz negatif olacaktır. Negatif, yani virüs sizde yok anlamı taşır. Fakat sorun buradadır. Eğer ki virüs size bulaşmış ve daha henüz semptomları göstermemişse bu yüzden kitler çalışmıyor ya da tespit edemiyor gibi düşüneceksiniz. Çünkü o kitlerin hali hazırdaki teknolojisi daha insandayken kuluçka süresini de kapsamıyor olmasından dolayı çalışmıyor veya tespit edemiyor olarak algılanacaktır.

Bunun da kaynağını şu şekilde belirtmek isterim.

Eouronews başlığı: İspanya ve Çekya: Çin'in gönderdiği hızlı test kitleri iyi çalışmıyor

Şunu da belirtmek istiyorum. Kuluçka süresi hakkında bilgi veren haberin biraz aşağısında virüse yakalanmış olup da henüz semptomları göstermemiş olan insanların da hastalığı yayıcı ve bulaştırıcı olabileceği yönünde düşüncelerinin olduğunu söylemişler. Bunu da "muhtemelen" kelimesi ile yayımlamışlar. Ama diyerek de devam etmişler ve hastalığı yaydıklarını - bulaştırdıklarını söylemişler.

Hatırladığım kadarı ile bazı kişiler test yaptırmıştı ve sonuçları negatif çıkmıştı. Daha sonra da tekrar test yaptırmışlardı ve sonrasında pozitife dönmüştü. Bunun kaynağı da A haber olarak vereyim.

Bakan Koca açıklama yapmış. A haber sitesinin başlığı şu şekilde: Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş koronavirüs (Covid-19) açıklaması! Herkes test yaptırabilecek mi?.

"Herkese yapılacak mı? Yani Güney Kore'de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?." Bu soruya karşılık olarak yapılan bazı testlerden sonra negatif çıksa da sonrasında pozitife döndüğü söyleniyor.

Özet: Bu soruya şimdilik kesin olarak evet veya hayır denemiyor. Fakat, eğer ki bir insana bulaştıysa ve henüz semptomları göstermediyse bu demektir ki kuluçka dönemi geçiriyor. Bu süre zarfı içerisinde eğer ki test yaptırılırsa muhtemelen negatif çıkacaktır. Ama kuluçka dönemi sonrası virüs insan üzerinde semptomlarını göstermeye başlayacak ve sonrasında yeniden test yaptığınız zaman işte o zaman pozitif çıkacaktır.

106 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. EURONOWS Kitlerin iyi çalışmadığı hakkında
  2. BBC Kuluçka süresi hakkında
  3. BBC Semptomlar hakkında "çok da önemli kaynak değildir"
  4. A Haber Bakan Koca'nın "Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var.." Açıklaması
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Johannes Kepler, kendisinin yaptığı son derece hassas gözlemlerin, uzun yıllardır beslediği inançları ile uyuşmadığını gördüğünde, rahatsız edici olan gerçekleri kabul etti. Zorlu gerçeği, en kıymetli hayallerine tercih etti. Bilimin kalbinde yatan budur.”
Carl Sagan