Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19 tespiti için kullanılan kitler hastalığı semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit edebiliyor mu?

Covid-19 tespiti

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Covid 19 virüsünün kuluçka süresinin 1 ila 14 gün arasında sürdüğü söyleniyor. Bunun en idealinin 5 gün olduğu da söyleniyor. Bu bilginin kaynağı: bbc'den şu şekildeki başlığı: "Koronavirüs (Covid-19): 'Virüsün kuluçka süresi beş gün"

Eğer ki kuluçka döneminde bu virüsün size bulaşmış olması ihtimalini düşünerek test yaptırır iseniz şu sonucu alacaksınızdır. Covid 19 testiniz negatif olacaktır. Negatif, yani virüs sizde yok anlamı taşır. Fakat sorun buradadır. Eğer ki virüs size bulaşmış ve daha henüz semptomları göstermemişse bu yüzden kitler çalışmıyor ya da tespit edemiyor gibi düşüneceksiniz. Çünkü o kitlerin hali hazırdaki teknolojisi daha insandayken kuluçka süresini de kapsamıyor olmasından dolayı çalışmıyor veya tespit edemiyor olarak algılanacaktır.

Bunun da kaynağını şu şekilde belirtmek isterim.

Eouronews başlığı: İspanya ve Çekya: Çin'in gönderdiği hızlı test kitleri iyi çalışmıyor

Şunu da belirtmek istiyorum. Kuluçka süresi hakkında bilgi veren haberin biraz aşağısında virüse yakalanmış olup da henüz semptomları göstermemiş olan insanların da hastalığı yayıcı ve bulaştırıcı olabileceği yönünde düşüncelerinin olduğunu söylemişler. Bunu da "muhtemelen" kelimesi ile yayımlamışlar. Ama diyerek de devam etmişler ve hastalığı yaydıklarını - bulaştırdıklarını söylemişler.

Hatırladığım kadarı ile bazı kişiler test yaptırmıştı ve sonuçları negatif çıkmıştı. Daha sonra da tekrar test yaptırmışlardı ve sonrasında pozitife dönmüştü. Bunun kaynağı da A haber olarak vereyim.

Bakan Koca açıklama yapmış. A haber sitesinin başlığı şu şekilde: Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş koronavirüs (Covid-19) açıklaması! Herkes test yaptırabilecek mi?.

"Herkese yapılacak mı? Yani Güney Kore'de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?." Bu soruya karşılık olarak yapılan bazı testlerden sonra negatif çıksa da sonrasında pozitife döndüğü söyleniyor.

Özet: Bu soruya şimdilik kesin olarak evet veya hayır denemiyor. Fakat, eğer ki bir insana bulaştıysa ve henüz semptomları göstermediyse bu demektir ki kuluçka dönemi geçiriyor. Bu süre zarfı içerisinde eğer ki test yaptırılırsa muhtemelen negatif çıkacaktır. Ama kuluçka dönemi sonrası virüs insan üzerinde semptomlarını göstermeye başlayacak ve sonrasında yeniden test yaptığınız zaman işte o zaman pozitif çıkacaktır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. EURONOWS Kitlerin iyi çalışmadığı hakkında
  2. BBC Kuluçka süresi hakkında
  3. BBC Semptomlar hakkında "çok da önemli kaynak değildir"
  4. A Haber Bakan Koca'nın "Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var.." Açıklaması
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan yasalarına baş kaldırabiliriz; ancak doğanın yasalarına direnemeyiz.”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder