Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Serop Kaçtı
Üye
2

COVID19 salgını ve teknoloji?

COVID19 salgını, teknolojinin hiç olmadığı çağlarda (ör. bundan 25bin yıl önce) yaşanmış olsaydı insan türüne etkisi ne olurdu? Mesela bugün iletişim ve haberleşme var, iyileşmiş hastalardan elde edilen antikorlarla immün plazma tedavisi (deneme de olsa) var, aşı araştırması var, karantina hareketi var. Bunlar olmasaydı ne olurdu?
188 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Baran Anık
Baran Anık
7K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba,

Arkeolojik veriler göstermektedir ki, insanların bitki ve hayvanları ilk evcilleştirmeleri 10 bin-7 bin yıl önce gerçekleşmiştir. İnsanların bitki ve hayvanları evcilleştirmeleri, tarım devrimini ve yerleşik hayata geçişi beraberinde getirmiştir. Ticari faaliyetler de insanlar yerleşik hayata geçtikten sonra gerçek biçimiyle ortaya çıkmıştır ve gelişerek varlığını sürdürmüştür. Yerleşik hayata geçişle birbirine yakın yaşamaya başlayan ve ticaret yapmaya alışan insanlar, salgın hastalıkları bulaştırmak için uygun ortamı oluşturmuşlardır. Ticaret daha önce de veba salgını gibi büyük salgınların dünya geneline yayılmasında büyük rol üstlenmiştir.

Bunlar göz önüne alındığında ticaretin yokluğu, hayvanlar ve insanların bu ölçüde iç içe yaşamamaları gibi etkenler 25 bin yıl önce Covid-19 gibi bir salgının çıkışını yüksek ölçüde zorlaştırmaktadır. Zaten tarihsel olaylar göz önüne alındığında, büyük salgınlar yerleşik hayata geçişten sonra yaşanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bütün bunların yanında 25 bin yıl önceki tıbbi bilgiler ve teknoloji göz önüne alındığında, hastalığın öldürücülük oranının yükseleceğini söylemek zor olmaz. Bugün hastahanelerde Covid-19 için uyguladığımız semptomatik tedavilerin bile hastalara uygulanamayacağı ve solunum desteğinin sağlanamayacağı da düşünülürse, 25 bin yıl önceki bir Covid-19 salgınında, hastaların ölüm oranlarının artacağı söylenebilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

112 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vikipedi. (6 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 6 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close