Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19 ile ilgili ibuprofen’in bulunduğu ilaçların covid-19 un ilerlemesini arttırdığı yönde iddialar var. Bunların gerçeklik payı var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

covid 19 vücutta çoğalabilmek için akciğerlerimizde bulunan ACE2 reseptörüne ihtiyaç duyuyor. bu reseptör çocuklarda yaşlılara nazaran daha azdır yaşla beraber arttığını söyleyebiliriz. biz virüs olalım ve bir anahtarımız olsun bir bina büyüklüğünde bir kapıda bir tane anahtar yuvası olursa onu bulana dek ölürüz. fakat anahtarımıza uyumlu yuva sayısı artarsa daha kolay bulmamız ve giriş yapmamız olasıdır. infeksiyonun ve reseptörün öneminii en basit böyle anlatabilirim ibuprofene gelince ACE2 reseptör sayısını arttırabileceği ilgili kaynakta belirtilmiş. bu bağlamda da hastalara ve kurumlara şüpheli vakalarda ibuprofen içerikli ilaçlar kullanılmaması tavsiye ediliyor. dünya sağlık örgütü de kendi sitesinden ilgili duyuruyu geçti oradan da teyit edebilirsin.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. İbuprofen kullanımı derginin yayınladığı bir hipotez
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eflatun (Plato) yakın bir dostumdur. Ancak gerçekler, daha yakın dostlarımdır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder