Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sue Auers
Üye
0

COViD-19 hastalığını geçirenler tek doz mu çift doz mu aşı olmalı?

Hollanda’da şu an önceden enfekte olanlara tek doz yapılıyor fakat hangisi daha iyi?
169 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

Covid’den sonra iki doz olmanın bir zararı yok ve delta varyantına daha dirençli koruma sağlayabilir. Artı, seyahat ve bazı iş yerleri tam aşılanma (yani iki doz) istiyor.

Bu yüzden 2 dozu tamamlamak bazı yerlerdeki aşı zorunluluğunun önüne geçebilir.

Öte yandan henüz kesin bilgi yok diye, diğer varyantlara covid + 1 doz yeterli diye, ve aşılanmayanlara aşı kalsın diye tek doz olmayı tercih edebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

14 Haziran'da Nature'da yayınlanan bir makale , COVID-19 olan insanlar için tek bir atışın gerekli olabileceğine dair en yeni kanıtlardan bazılarını sunuyor . New York City'deki Rockefeller Üniversitesi'ndeki ve başka yerlerdeki bir araştırmacı ekibi, pandemi sırasında virüsü erken kapmış 26 kişiyi inceledi. Hepsine daha sonra en az bir doz Pfizer-BioNTech ya da Moderna aşısı verildi, her ikisi de haberci RNA'ya dayalı.

Araştırmacılar, katılımcıların, virüsün hücrelere girmesini engelleyebilecek güçlü bağışıklık molekülleri olan 'nötralize edici' antikor düzeylerini analiz ettiler. Şu anda, bir kişinin nötralize edici antikorlarının miktarı ve gücü, o kişinin enfeksiyon ve hastalıktan korunup korunmadığını değerlendirmek için en iyi belirteçlerdir - bilim adamları hala antikor seviyelerinin bağışıklık koruması için gerçekçi bir yedek olarak hizmet edebileceğini doğrulamak için çalışıyorlar. .

Kaynaklar

 1. nature, et al. (2021). Naturally Enhanced Neutralizing Breadth Against Sars-Cov-2 One Year After Infection. nature. doi: 10.1038/s41586-021-03696-9. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close