Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid 19 virüsüyle hayatını kaybeden bireyler , cesetleri topraga defnedildiginde oradan tekrar bulaşma ihtimali var mi? Yakılması daha uygun bir yöntem değilmidir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilmek zor. Şimdilik SARS-CoV2 için bilinen tek insandan insana bulaş yolu doğrudan doğruya solunum yolları arasında damlacık aktarımı ile. Yani toprak, su vb. yollarla bir bulaşıcılık varsa bile kanıtlanmış ya da gösterilmiş değil. Bu konuda çeşitli ülkelerin ölü beden yönetim rehberleri bedenlere dokunulmamasını, mutlaka sızıntı geçirmez ceset torbası uygulanmasını ve otopsi yapmaktan mümkün olduğunca kaçınılmasını öneriyor. Bunun haricinde Dünya Sağlık Örgütü'nün enfeksiyon şüpheli olgular için uyguladığı standart tedbir ve tavsiyeler aynen yineleniyor.

Teorik olarak ölü insanların solunum fonksiyonları çalışmayacağı için damlacık saçmaları mümkün değil. Fakat virüs hakkında bilinenler bilinmeyenlerden fazla olduğu için herhangi bir şeyin daha güvenli olup olmayacağı konusunda gerçek bir cevap yok.

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Değişim olmaksızın ilerleme olmaz. Dolayısıyla fikirlerini değiştiremeyenler, hiçbir şeyi değiştiremezler.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder