Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Coronaya yakalanan bir hasta , hastaneye uğramadan kendisini eve kapatarak iyileşebilir mi?

Genç yaşta yakalanan kişilerde ölüm oranı çok düşük olduğu için, panik yapmadan evde bağışıklık korunarak hastalık atlatılabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Bakanlığımızın ve bilim kurulunun ortak çalışması olan coronavirüs rehberinde ve algoritmalarda bu sürece dair açıklayıcı bilgiler mevcut. Hastanın yaşı, klinik bulguları ve solunum fonksiyonları sürecin ilerleyişini belirliyor. 0-9 yaşta ölüm görülmedi 20 yaşa dek binde 2 olarak ifade ediliyor. Fakat bunlara güvenerek önlemi veya süreci gevşetmek doğru olmayacaktır. Şuan sağlık bakanlığının yaptığı açıklamaların herhangi birinde belirlenen karantina alanları dışında bir öneri veya uygulama yok. Eve kapatarak iyileşmeyi beklemek çok sağlıklı olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Değişen bulgular, solunum fonksiyonları takibi gerekecektir. Evde kalan bir birey iyileştiğini hissetti diyelim kesin tanıyı alabilmek için yine sağlık kurumlarına danışmalı çok mantıklı bulmuyorum bu fikri belki iyileşebilir ama sürecin takibi ve doğru önlemlerin doğru zamanda alınabilmesi açısından kontrolü zor bir hale getirecektir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Güncel algoritmalar Burada klinik yaklaşım ele alınmış
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İşte burada duruyor: Atomların oluşturduğu bir bilinç, meraklı bir madde... Denizin kenarında duruyor ve düşünüyor: Ben... Atomların evreni, evren içerisinde bir atomdan ibaretim!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder