Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
7

Çocukken yaşanılan kötü anılardan kaynaklı huzursuzluk nasıl geçer?

5 ila 8 yaşlarında yaşadığım bir olay erkek erkege cinsel organimizi birbirimizin vucuduna deydiryorduk bugun okudugum kitapta karsima cikti kac sene sonra aklima geldi ve huzursuzlandım kesinlek oyle bisi yapmak istememistim neden yaptigimida bilmiyorum ne yapacagimi cozemedim yardim edermisiniz ?
26,067 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tamer Er
Tamer Er
74K UP
Psikolog

Bu aslında merak kaynaklı yapılmış bir eylem gibi görünüyor. Küçüklükten kastınız çocukluk dönemi sanırım ve çocuklar kanun karşısında da masumdurlar. Çünkü yaptıkları eylemleri bilinçli bir biçimde yaptıkları düşünülmez. Daha çok çocukların manipüle edildiği düşünülür.

Sizin durumunuz da size sürekli olarak "ayıp, sakla onu" gibi söylemlerde bulunulduğundan kaynaklanıyor. Saklanılması isteneni daha çok merak edip bu sefer değişik bir fantezi kurmanıza sebep olmuştur zannımca.

Eğer bundan utanıyorsanız bunun sizin suçunuz olmadığını anlayın. Daha küçük ve aklınızın ermediği zamanlarda yaptığınız eylemler için kendinizi suçlamayın.

Tüm Reklamları Kapat

Küçükken muhakkak hırsızlık yapmışsınızdır. Belki bir yakınınızdan para çalmış, belki de yan komşunuzun meyve ağaçlarına dadandınız. Bu durumda da hırsız oluyorsunuz ve bu hırsızlık için utanç duyuyor musunuz? Hırsızlık yapmadığınızı düşünsek bile kendi kendinize sorabilirsiniz. "Eğer bir hırsızlık yapmış olsaydım (çocukken) bundan utanır mıydım?

Siz kimsenin malına, canına zarar vermemiş ve tehdit etmemişsiniz. Hiç kimseye haksızlık etmemiş ve ona psikolojik ya da fizyolojik zarar vermemişsiniz. Böyle şeyler yapanlar (18+) bunları yapıp utanmıyorken siz neden çocukken yaptığınız ve kimseye zararı olmayan bir eylem için kendinizden utanasınız?

Utanılacak yüzlerce şey varken sizin "çocukken" yaptığınız bir eylemden utanmanız kendinize yaptığınız büyük bir haksızlık.

Kendiniz de söylüyorsunuz zaten. "Neden yaptım bilmiyorum ama şu an utanıyorum." Bilinçsiz yaptığınız şeylerden utanmanız mantıklı değil. Sarhoşken birine laf attığınız için utanabilirsiniz. Burada laf attığınız için değil, o duruma gelmenize kendiniz müsaade ettiğiniz için utanmalısınız da. Ancak çocukken yaptığınız ve anlamını veremediğiniz bir eylem için yıllar sonra utanmayın.

4,975 görüntülenme
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close