Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

CMD ne işime yarar?Hack için kullanabilir miyim?

Ciddi bi şekilde hack işlerine merakım var ve cmd yi çok iyi bilmem gerektiğini söylüyorlar ama ben sebebini anlayamıyorum anlatır mısınız?
8,926 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ahmet Can Akbulut
Java Geliştiricisi - Öğrenci

Cmd'nin açılımı command'dır Türkçesi Komut istemcisidir. Hacklemek dediğimiz şey yardımcı programlar ile olur ve yardımcı programlar kullanmadan birşeyi hacklemek zordur. İlk once kolay şeylerden başlamalısın yani online olmayan oyunlar. Mesela bir futbol oyunu düşün maça giriyorsun ve kaybetmeye başlıyorsun hiç maça girmemiş gibi hackleyebilirsin oyunu.

| Herhangi bir programlama dilinin liste mantığını bilmiyorsan burayı okuma. Liste mantığını aşşağıda anlatıyorum|

Maça girdiğinde oyun liste tutar yani online olmayan çoğu oyun boyledir. sen oyunu bir anda cıkış butonunu kullanmadan bilgisayarı kapatmak gibi bir işlem yaparsan bu liste sıfırlanır ve sen maça girmemişsin gibi olur.

Tüm Reklamları Kapat

| Programlama liste mantığını bilmiyorsan burayı oku; |

Yazılımda kayıt sistemi yapmak istiyorsan bir yere yazman gerekir bu yazmamız gereken yer bildiğin not defteri gibi birşeydir. Ancak en basit olayları bile not defterine yazmak saçma olmazmıydı mesela oyunda skill attın not defterine yazıcak Ahmet can Skill attı diye. ancak bu cok zahmetli olurdu Bu yüzden yazılımda liste mantığı vardır buda bildiğin gerçek hayattaki liste, program skill atan kişiyi bir listeye alır bu liste SkillAtanlar listesi olsun sen skill attığın anda SkillAtanlar listesine koyar program seni. ve x süresi sonra bu listeden cıkartır seni ancak bu listede olduğun sürece skill atamazsın.

Eğer zamanını harcayıp okuduysan sana bir hackleme mantığı daha anlatabilirim umarım yararlı olmuştur geri donüş yapmayı unutma.

3,865 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kubilay Kaya
Sistem ve network uzmanı

CMD diyip geçmemek gerekir. Bilgisayar ve network araştırmaları konsollar üzerinden yapılır. Kali veya backtrack gibi yazılımlarla desteklenir. Bunlar sizin araştırma yapmanızı ve açık aramanız için gereklidir.

Hack derken bu genel konudur. Ben sadece wifi, network ve sql saldırılarında kendimi güncel tutmaya çalışıyorum.

Sosyal saldırılar ve analizlerde yaptım. Bunlarda oltalama saldırıları konusunda yardımcı oluyor. Eğer birşeyler denemek istiyorsan ve ilerlemek istiyorsan gizlilik olaylarını çok dikkat etmeni isterim. Benimle mail olarak iletişime geçersen eğitim ve başlangıç için yardımcı olurum. Bende tekrar etmiş olurum.

Tüm Reklamları Kapat

Düzenleme: Soruyu cevaplamayı unutmuşum :(

CMD ne işe yarar sorusunu cevaplamamışım. Windows işletim sistemi makinalarda herşeyi yapabilirsin. Hatta tool ile başka bilgisayarlardan bilgide toplaya bilirsin. Şifresini bildiğin bilgisayarları uzaktan komut bile çalıştırabilirsin. Windows tarafında yapamayacağın bir şey yok gibi.

2,492 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arkady İlyesevych
Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, CMD siyah ekranda beyaz yazıların olduğu bir programdır. Bu renkleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz siyah ekran yeşil yazılar ise genelde filmlerde hackerların kullandığı renklerdir.

CMD ne işe yarar? CMD o an Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarınıza, giriş yapıtığınız kullanıcıların yetkileri dahilinde bir çok (gerçekten çok fazla) işlemi komutlar ile yapabilmenizi sağlar. Program açabilirsiniz, bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz, programlarınızı çalıştırabilirsiniz ve daha sayılamayacak kadar şey yapabilirsiniz.

CMD bilmek ne işinize yarar? CMD'nin bilinecek ahım şahım yönü yoktur. Çünkü basit bir program ve sayısı belli komutlardan oluşur. Önemli olan CMD'yi aktif şekilde kullanmaktır. Bunun içinde Windows yapısını, işleyişini ve mantığını bilmek gerekir. Örneğin bir Windows bilgisayarı/sunucuyu hacklediniz (bir an için bunu yaptığınızı düşünün). Ve önünüzde bir siyah ekran var. Peki şimdi ne olacak? Sadece siyah bir ekran var. İşte burada çalıştıracağınız komutlar ile yapabilecekleriniz eş değerdedir.

Tüm Reklamları Kapat

CMD, GNU/Linux sistemlerde Shell denilen terminale benzer fakat esnek değildir, katıdır. Komutlar ve syntax yapısı kullanıcı dostundan ziyade bir sistem yöneticisi için bile cazip değildir. Çok fazla eleştiri aldılar ve Powershell teknolojisini öne çıkardılar ve ciddi ilerleme sağladılar.

Size tavsiyem siber güvenlik alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, "hacking forum" diye kendilerini tabir eden yerlerden tavsiye almamanız. Çünkü "CMD bilmen lazım" veya "Shell atabilmen lazım" gibi bilmedikleri konular üzerine aşırı yüzeysel ve bilgiden uzak tavsiyeler veriyorlar.

Madde madde sıralamak gerekirse şunları yapmak gelişiminizi ciddi oranda hızlandıracaktır.

1.İngilizce öğrenin

Tüm Reklamları Kapat

2.Herhangi bir programlama dili öğrenin

3.GNU/Linux kullanmayı öğrenin (Windows ile hack yapmak ayakları beton ile kaplı bir balerinin bale yapması gibidir.)

4.Windows sistem yöneticiliği üzerine öğrenim de bulunun

5.Hayal gücünüzü geliştirecek faliyetlerde bulunun

6.Hacking nedir, nasıl yapılır gibi içeriklere sürekli bakın. Okuyun, araştırın, meraklı olun. Elinizin altında internet var. Saatlerce video eğitim serisi, sayfalarda kitap/e-kitap, siteler dolusu makale vs. var.

7.Elinizi kirletin. Şu an Windows olan bilgisayarınızda CMD'yi açmak için "Başlat" tuşuna basılı tutarak klavyeden "R" tuşuna basın. Gelen mini pencereye "CMD" yazın "Enter" tuşuna basın. Önünüze gelen ekrana "whoami" yazın. "whoami" komutu o an hangi kullanıcı olarak o bilgisayar da oturum açtığınızı gösterir.

8.Gerçek hackerları takip edin (Mehmet Dursun Ince, İsmail Saygılı, Kubilay Onur Güngör, Mert Sarıca ve daha bir çok Türk uzman, Türkçe kaynak üretiyorlar)

9.Pes etmeyin inanın bazen sıkıcı olabilecek durumlar sonrasında gelen mutluluk, kişisel gelişim ve kaliteli yaşam her şeye deva oluyor. Bence başlamak için yaşınız ne kadar küçük ise o kadar iyidir.

10.Kırıcı, aşağılayıcı yorumları umursamayın. Ego nereden gelirse gelsin uzak durun, ister içinizden ister mentorunuzden.

11.Açık kaynak mantığını mutlaka öğrenin. Git ve Github teknolojilerini keşfedin.

Tüm Reklamları Kapat

12.İnternet ve işletim sistemleri nasıl çalışır öğrenin. Her şeyi bilemezsiniz bu dipsiz bir deniz ama ne kadar şey bilirseniz o kadar iyi bir hacker olursunuz.

Aşağıdaki resimlerde "Windows 10" olan bir bilgisayar hacklenmiş olup, yetki yükseltme işlemleri için bilgi toplanıyor. İlk resimde işletim sistemi ve versiyonu, ikinci resimde ise yüklü güncelleme ve yamaların durumu kontrol ediliyor. Böylece işletim sistemine ve yamalara göre yetki yükseletme yapılacak. Bunu ise alınmış shell bağlantısı ile CMD komutları ile yapıyorum. Hedef bilgisayar diğer bilgisayarımı sırf size korkulacak konular olmadığını göstermek için sistemi kurdum ve çok basit şekilde hackleyip resimleri aldım.

1.CMD aracılığı ile işletim sistemi keşfi
1.CMD aracılığı ile işletim sistemi keşfi
yerel resim
2.İşletim sisteminde ki güncelleme ve yamaların keşfi
2.İşletim sisteminde ki güncelleme ve yamaların keşfi
yerel resim
2,288 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close