Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

CMD ne işime yarar?Hack için kullanabilir miyim?

Ciddi bi şekilde hack işlerine merakım var ve cmd yi çok iyi bilmem gerektiğini söylüyorlar ama ben sebebini anlayamıyorum anlatır mısınız?
3,370 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ahmet Can Akbulut
Ahmet Can Akbulut Java Geliştiricisi - Öğrenci

Cmd'nin açılımı command'dır Türkçesi Komut istemcisidir. Hacklemek dediğimiz şey yardımcı programlar ile olur ve yardımcı programlar kullanmadan birşeyi hacklemek zordur. İlk once kolay şeylerden başlamalısın yani online olmayan oyunlar. Mesela bir futbol oyunu düşün maça giriyorsun ve kaybetmeye başlıyorsun hiç maça girmemiş gibi hackleyebilirsin oyunu.

| Herhangi bir programlama dilinin liste mantığını bilmiyorsan burayı okuma. Liste mantığını aşşağıda anlatıyorum|

Bu Reklamı Kapat

Maça girdiğinde oyun liste tutar yani online olmayan çoğu oyun boyledir. sen oyunu bir anda cıkış butonunu kullanmadan bilgisayarı kapatmak gibi bir işlem yaparsan bu liste sıfırlanır ve sen maça girmemişsin gibi olur.

| Programlama liste mantığını bilmiyorsan burayı oku; |

Bu Reklamı Kapat

Yazılımda kayıt sistemi yapmak istiyorsan bir yere yazman gerekir bu yazmamız gereken yer bildiğin not defteri gibi birşeydir. Ancak en basit olayları bile not defterine yazmak saçma olmazmıydı mesela oyunda skill attın not defterine yazıcak Ahmet can Skill attı diye. ancak bu cok zahmetli olurdu Bu yüzden yazılımda liste mantığı vardır buda bildiğin gerçek hayattaki liste, program skill atan kişiyi bir listeye alır bu liste SkillAtanlar listesi olsun sen skill attığın anda SkillAtanlar listesine koyar program seni. ve x süresi sonra bu listeden cıkartır seni ancak bu listede olduğun sürece skill atamazsın.

Eğer zamanını harcayıp okuduysan sana bir hackleme mantığı daha anlatabilirim umarım yararlı olmuştur geri donüş yapmayı unutma.

2,629 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Kubilay Kaya
Kubilay Kaya Sistem ve network uzmanı

CMD diyip geçmemek gerekir. Bilgisayar ve network araştırmaları konsollar üzerinden yapılır. Kali veya backtrack gibi yazılımlarla desteklenir. Bunlar sizin araştırma yapmanızı ve açık aramanız için gereklidir.

Hack derken bu genel konudur. Ben sadece wifi, network ve sql saldırılarında kendimi güncel tutmaya çalışıyorum.

Bu Reklamı Kapat

Sosyal saldırılar ve analizlerde yaptım. Bunlarda oltalama saldırıları konusunda yardımcı oluyor. Eğer birşeyler denemek istiyorsan ve ilerlemek istiyorsan gizlilik olaylarını çok dikkat etmeni isterim. Benimle mail olarak iletişime geçersen eğitim ve başlangıç için yardımcı olurum. Bende tekrar etmiş olurum.

Düzenleme: Soruyu cevaplamayı unutmuşum :(

CMD ne işe yarar sorusunu cevaplamamışım. Windows işletim sistemi makinalarda herşeyi yapabilirsin. Hatta tool ile başka bilgisayarlardan bilgide toplaya bilirsin. Şifresini bildiğin bilgisayarları uzaktan komut bile çalıştırabilirsin. Windows tarafında yapamayacağın bir şey yok gibi.

1,497 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Arkady İlyesevych
Arkady İlyesevych Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, CMD siyah ekranda beyaz yazıların olduğu bir programdır. Bu renkleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz siyah ekran yeşil yazılar ise genelde filmlerde hackerların kullandığı renklerdir.

CMD ne işe yarar? CMD o an Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarınıza, giriş yapıtığınız kullanıcıların yetkileri dahilinde bir çok (gerçekten çok fazla) işlemi komutlar ile yapabilmenizi sağlar. Program açabilirsiniz, bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz, programlarınızı çalıştırabilirsiniz ve daha sayılamayacak kadar şey yapabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

CMD bilmek ne işinize yarar? CMD'nin bilinecek ahım şahım yönü yoktur. Çünkü basit bir program ve sayısı belli komutlardan oluşur. Önemli olan CMD'yi aktif şekilde kullanmaktır. Bunun içinde Windows yapısını, işleyişini ve mantığını bilmek gerekir. Örneğin bir Windows bilgisayarı/sunucuyu hacklediniz (bir an için bunu yaptığınızı düşünün). Ve önünüzde bir siyah ekran var. Peki şimdi ne olacak? Sadece siyah bir ekran var. İşte burada çalıştıracağınız komutlar ile yapabilecekleriniz eş değerdedir.

CMD, GNU/Linux sistemlerde Shell denilen terminale benzer fakat esnek değildir, katıdır. Komutlar ve syntax yapısı kullanıcı dostundan ziyade bir sistem yöneticisi için bile cazip değildir. Çok fazla eleştiri aldılar ve Powershell teknolojisini öne çıkardılar ve ciddi ilerleme sağladılar.

Bu Reklamı Kapat

Size tavsiyem siber güvenlik alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, "hacking forum" diye kendilerini tabir eden yerlerden tavsiye almamanız. Çünkü "CMD bilmen lazım" veya "Shell atabilmen lazım" gibi bilmedikleri konular üzerine aşırı yüzeysel ve bilgiden uzak tavsiyeler veriyorlar.

Madde madde sıralamak gerekirse şunları yapmak gelişiminizi ciddi oranda hızlandıracaktır.

1.İngilizce öğrenin

2.Herhangi bir programlama dili öğrenin

3.GNU/Linux kullanmayı öğrenin (Windows ile hack yapmak ayakları beton ile kaplı bir balerinin bale yapması gibidir.)

4.Windows sistem yöneticiliği üzerine öğrenim de bulunun

5.Hayal gücünüzü geliştirecek faliyetlerde bulunun

6.Hacking nedir, nasıl yapılır gibi içeriklere sürekli bakın. Okuyun, araştırın, meraklı olun. Elinizin altında internet var. Saatlerce video eğitim serisi, sayfalarda kitap/e-kitap, siteler dolusu makale vs. var.

Bu Reklamı Kapat

7.Elinizi kirletin. Şu an Windows olan bilgisayarınızda CMD'yi açmak için "Başlat" tuşuna basılı tutarak klavyeden "R" tuşuna basın. Gelen mini pencereye "CMD" yazın "Enter" tuşuna basın. Önünüze gelen ekrana "whoami" yazın. "whoami" komutu o an hangi kullanıcı olarak o bilgisayar da oturum açtığınızı gösterir.

8.Gerçek hackerları takip edin (Mehmet Dursun Ince, İsmail Saygılı, Kubilay Onur Güngör, Mert Sarıca ve daha bir çok Türk uzman, Türkçe kaynak üretiyorlar)

9.Pes etmeyin inanın bazen sıkıcı olabilecek durumlar sonrasında gelen mutluluk, kişisel gelişim ve kaliteli yaşam her şeye deva oluyor. Bence başlamak için yaşınız ne kadar küçük ise o kadar iyidir.

10.Kırıcı, aşağılayıcı yorumları umursamayın. Ego nereden gelirse gelsin uzak durun, ister içinizden ister mentorunuzden.

Bu Reklamı Kapat

11.Açık kaynak mantığını mutlaka öğrenin. Git ve Github teknolojilerini keşfedin.

12.İnternet ve işletim sistemleri nasıl çalışır öğrenin. Her şeyi bilemezsiniz bu dipsiz bir deniz ama ne kadar şey bilirseniz o kadar iyi bir hacker olursunuz.

Aşağıdaki resimlerde "Windows 10" olan bir bilgisayar hacklenmiş olup, yetki yükseltme işlemleri için bilgi toplanıyor. İlk resimde işletim sistemi ve versiyonu, ikinci resimde ise yüklü güncelleme ve yamaların durumu kontrol ediliyor. Böylece işletim sistemine ve yamalara göre yetki yükseletme yapılacak. Bunu ise alınmış shell bağlantısı ile CMD komutları ile yapıyorum. Hedef bilgisayar diğer bilgisayarımı sırf size korkulacak konular olmadığını göstermek için sistemi kurdum ve çok basit şekilde hackleyip resimleri aldım.

1.CMD aracılığı ile işletim sistemi keşfi
1.CMD aracılığı ile işletim sistemi keşfi
yerel resim
2.İşletim sisteminde ki güncelleme ve yamaların keşfi
2.İşletim sisteminde ki güncelleme ve yamaların keşfi
yerel resim
1,593 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et