Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Üye
4

Cildimiz neden kurur ? Ne yapmamız gerekir ?

Çok uzun süre maske kullandığımdan mı bilmiyorum ama maske taktığım bölge ve burnum ilk başta kızardı , daha sonra da aşırı derecede kurumaya başladı ve bu artık acı vermeye başladı . Ne yapmam gerekiyor? Yüzümü sabunla veya jelle yıkamam da bunu etkiler mi ?
683 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Gülnur A
Gülnur A
28K UP
2KediAnnesi

Eklediğim kaynakta cilt kuruluğu ile ilgili bilgiler yazıyor ancak bu bilgiler zaten çok kolayca ulaşabileceğimiz bilgiler. Bir uzman size daha doğru bilgiler verecektir. Ancak kozmetik ürünler kullandığımda benimde aynı şeyler başıma geldiği için sorunuzu cevaplamak istedim. Kozmetik ürünler, özellikle yüz temizleme jelleri cildimi hemen kızartıp tahriş etmeye başladığı için o ürünü kullanmayı bıraktım. Cildimin kuruduğunu, kızardığını ve hafif dökülmeler olduğunu gördüğümde uygun nemlendiricilerle kuruluğu gidermeye çalıştım ve buna sebep olan ürünü de bir kaç gün kullanmadım. Özellikle yüz temizleme jeli kullandığımda başıma geliyordu bu sorun. Cildiniz size mesaj veriyor kuruyup kızararak. Bir kaç gün o ürünü kullanmayıp durumu gözlemlemenizi ve cildinizdeki tahriş geçmiyorsa bir doktora görünmenizi öneririm. Ben ürünü kullanmayı bıraktığımda cildim normale dönmüştü bir kaç gün içinde.

Doktorunuz cildinize uygun bir yöntem belirleyecektir. Bir de cildiniz için bol bol su için, suyla temas edin. Kozmetik ürünlerden de olabildiğince uzak durun derim nihayetinde kimyasallar çünkü. Çok ciddi bir sıkıntınız varsa zaten orada kozmetik ürünlerde yetmiyor mecbur ilaç tedavisi gerekiyor bazı durumlarda. Sağlıklı günler dilerim.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Cilt Neden Kurur?. (17 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ekin Günay
Ekin Günay
60K UP
Veteriner Hekimliği Öğrencisi, 4. Sınıf

Maskede bulunan bir bileşime alerjiniz olabilir, bu durum cildinizi yıkama sıklığınıza ve yıkamak için kullandığınız materyalle de ilişkili olabilir. Ancak buradan herhangi bir varsayımda bulunmak asla ama asla doğru olmayacaktır. Öncelikle ilk fırsatta bir dermatoloğa görünün. Cildinizi temizlemek için kullandığınız ürünlerin pH'sı da tahrişe ve deride harabiyete sebep olabilir. El yıkamak için kullanılan sabunlar yüzünüzü temizlemek için doğru bir materyal değildir. Cildinizin pH değerine uygun temizlik ürünleri kullanmalısınız, bunu hafife almayın lütfen. Sırf ciltlerindeki pH dengesini bozmamak adına hayvanlara özel şampuanlar üretilmekte. Cildinizi çok sık yıkamak da bölgede tahrişe sebebiyet verebilir. Aynı zamanda cildinizin bazı bölgelerinde (mesela kafa derisi) yağlanma hissiyatı veren bir takım doğal salgılar vardır. Bu bölgelerin çok sık yıkanması vücudumuzun ürettiği bu doğal koruyucu, besleyici salgıyı kaybetmemize ve derimizin daha hassas bir hal almasına yol açabilir. Tam da bu yüzden çok sık saç yıkamak kepeğe sebep olmaktadır. İlk etapta bepanthen, sarı kantaron yağı ve madecassol deri hücreleriniz iyileşmesini hızlandıracağı ve bölgeyi nemlendireceği için yardımcı olabilir. Ancak bu öneriyi lütfen doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Kaynaklar

 1. M. K. Börkü. İç Hastalıkları I - Dermatoloji. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close