Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

ChatGPT yazılımcıların işini zorlaştıracak mı yoksa kolaylaştıracak mı?

Yazılımcılar arasında fikir ayrılığına yol açan ChatGPT, bazıları tarafından sevilirken bazıları tarafından uzak durulması gereken bir "şeytan" olarak nitelendiriliyor.
498 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Mehmet Göksu
Mehmet Göksu
25K UP
Otodidakt

Bu soruya ChatGPT'nin cevabı aşağıdadır:

"Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, geliştiriciler için yazılım geliştirmenin belirli yönlerini potansiyel olarak kolaylaştırabilir. Örneğin ChatGPT, sohbet robotları, dil çevirisi ve metin özetleme gibi çeşitli uygulamalar için yararlı olabilecek doğal dil metni oluşturmak için kullanılabilir. Bu, uygulamalarına kolayca entegre edilebilecek önceden eğitilmiş modeller ve algoritmalar sağlayarak geliştiricilere zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla birlikte, ChatGPT ile çalışmak yazılım geliştiriciler için bazı zorluklar da ortaya çıkarabilir. ChatGPT, eğitmek ve ince ayar yapmak için önemli hesaplama kaynakları ve uzmanlık gerektirir; bu da ek yatırım ve beceri geliştirme gerektirebilir. Ayrıca, ChatGPT'nin yazılım uygulamalarına entegre edilmesi, yapay zeka sisteminin yazılım yığınının geri kalanıyla sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için ek kodlama ve test gerektirebilir. Ayrıca, ChatGPT'nin kullanımıyla ilgili güvenlik, adalet ve etik hususların sağlanması da önemlidir.

Genel olarak, ChatGPT yazılım geliştirmenin belirli yönlerini kolaylaştırma potansiyeline sahip olsa da, geliştiricilerin çalışmalarında ChatGPT gibi YZ dil modellerini kullanmanın faydalarını ve zorluklarını dikkatlice değerlendirmeleri önemlidir."

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Furkan H
Furkan H
8K UP
Siber güvenlik uzmanıyım

Şu anki haline bakarsak sadece bazı konularda asistan niteliğinde yardımcı olabiliyor, ayrıca soruyu sormak için bile aslında bilgili biri olmanız lazım çünkü soruyu ne kadar teknik ve detaylı sorabilirseniz iyi bir sonuç alabiliyorsunuz, ben hemen hemen her gün kullanıyorum chatgpt aslında istediğimiz sonuca hızlıca ulaştıran bir arama motoru gibi aynı soruyu google'a bile sorsanız muhtemelen cevap bulacaksınız ki stackoverflow bu konuda oldukça iyi sorulmamış soru sormak çok zor, peki stackoverflow yazılımcıların mesleğini elinden mi alıyor ? tabii ki hayır tam tersi yardımcı oluyor, chatgpt buradaki verilere de hakim olduğu için sorduğumuz sorulara kodlarla cevap verebiliyor basit düzeyde sorular için belki evet işlerini elinden alabilir ama zaten kod kopyalamakdan öteye gidemeyen yazılımcılar sektörde fazla ilerleyemiyor yani işini iyi yapanlar bu teknolojiden sadece olumlu etkilenecektir. Tarihde bu tür durumlar hep olmuştur mesela hesap makinesi ilk çıktığında okullara hesap makinesi sokmayın insanları aptallaştıracak fln deniliyordu şeytan olarak görülüyordu öyle olmadı, bir yazılımcının bundan yani gpt den faydalanmayı öğrenmesi gerekli ki günümüzdeki özellikle kendi çevremdeki iyi ve işinde ustalaşmış yıllardır bu işleri yapan yazılımcılar kendi çıkarlarına, kendi işlerini kolaylaştıracak şeyler yapmaya çoktan başladı. Bende yine kendi işimde kullanıyorum ileride de göreceğiz ki işimizi kolaylaştıracak ki şöyle de bi ek yorum yapmak istiyorum neden yazılımcıların işi elinden alınsın ki ? iş sahibi kendi mi yapacak ? chatgpt operatörü diye yeni meslek çıkartırlar yine işe alırlar :D

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close