Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

ChatGPT yazılımcıların işini zorlaştıracak mı yoksa kolaylaştıracak mı?

Yazılımcılar arasında fikir ayrılığına yol açan ChatGPT, bazıları tarafından sevilirken bazıları tarafından uzak durulması gereken bir "şeytan" olarak nitelendiriliyor.
827 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Göksu
Otodidakt

Bu soruya ChatGPT'nin cevabı aşağıdadır:

"Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, geliştiriciler için yazılım geliştirmenin belirli yönlerini potansiyel olarak kolaylaştırabilir. Örneğin ChatGPT, sohbet robotları, dil çevirisi ve metin özetleme gibi çeşitli uygulamalar için yararlı olabilecek doğal dil metni oluşturmak için kullanılabilir. Bu, uygulamalarına kolayca entegre edilebilecek önceden eğitilmiş modeller ve algoritmalar sağlayarak geliştiricilere zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir.

Bununla birlikte, ChatGPT ile çalışmak yazılım geliştiriciler için bazı zorluklar da ortaya çıkarabilir. ChatGPT, eğitmek ve ince ayar yapmak için önemli hesaplama kaynakları ve uzmanlık gerektirir; bu da ek yatırım ve beceri geliştirme gerektirebilir. Ayrıca, ChatGPT'nin yazılım uygulamalarına entegre edilmesi, yapay zeka sisteminin yazılım yığınının geri kalanıyla sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için ek kodlama ve test gerektirebilir. Ayrıca, ChatGPT'nin kullanımıyla ilgili güvenlik, adalet ve etik hususların sağlanması da önemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Genel olarak, ChatGPT yazılım geliştirmenin belirli yönlerini kolaylaştırma potansiyeline sahip olsa da, geliştiricilerin çalışmalarında ChatGPT gibi YZ dil modellerini kullanmanın faydalarını ve zorluklarını dikkatlice değerlendirmeleri önemlidir."

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Furkan H
Furkan H
12K UP
Siber güvenlik uzmanıyım

Şu anki haline bakarsak sadece bazı konularda asistan niteliğinde yardımcı olabiliyor, ayrıca soruyu sormak için bile aslında bilgili biri olmanız lazım çünkü soruyu ne kadar teknik ve detaylı sorabilirseniz iyi bir sonuç alabiliyorsunuz, ben hemen hemen her gün kullanıyorum chatgpt aslında istediğimiz sonuca hızlıca ulaştıran bir arama motoru gibi aynı soruyu google'a bile sorsanız muhtemelen cevap bulacaksınız ki stackoverflow bu konuda oldukça iyi sorulmamış soru sormak çok zor, peki stackoverflow yazılımcıların mesleğini elinden mi alıyor ? tabii ki hayır tam tersi yardımcı oluyor, chatgpt buradaki verilere de hakim olduğu için sorduğumuz sorulara kodlarla cevap verebiliyor basit düzeyde sorular için belki evet işlerini elinden alabilir ama zaten kod kopyalamakdan öteye gidemeyen yazılımcılar sektörde fazla ilerleyemiyor yani işini iyi yapanlar bu teknolojiden sadece olumlu etkilenecektir. Tarihde bu tür durumlar hep olmuştur mesela hesap makinesi ilk çıktığında okullara hesap makinesi sokmayın insanları aptallaştıracak fln deniliyordu şeytan olarak görülüyordu öyle olmadı, bir yazılımcının bundan yani gpt den faydalanmayı öğrenmesi gerekli ki günümüzdeki özellikle kendi çevremdeki iyi ve işinde ustalaşmış yıllardır bu işleri yapan yazılımcılar kendi çıkarlarına, kendi işlerini kolaylaştıracak şeyler yapmaya çoktan başladı. Bende yine kendi işimde kullanıyorum ileride de göreceğiz ki işimizi kolaylaştıracak ki şöyle de bi ek yorum yapmak istiyorum neden yazılımcıların işi elinden alınsın ki ? iş sahibi kendi mi yapacak ? chatgpt operatörü diye yeni meslek çıkartırlar yine işe alırlar :D

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close