Puan Ver
0
Puan Ver

Çeviri yapmak için, yapacak olduğumuz dili ana dil kadar bilmemiz gerekir mi?

Çevirmemiz gereken bir metni gerçek anlam bütünlüğünü yakalayabilmek için, ana dilimiz kadar iyi bilmemiz gerekir mi yoksa, anlayabildiğimiz anlam gerçek anlam mıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hiçbir dil bir başka dille %100 örtüşmez. İki anadilli insanların bile tam çeviri yapması mümkün değildir. Buna karşın B1 yabancı dil seviyesinden itibaren bir takım çeviriler yapmak mümkündür. İki dil arasında yapılacak bir çevirinin uyuşma oranının yüksek olmasında, çevirmenin dile hakimiyeti kadar, metnin içerdiği alana hakimiyeti, ayrıca bu dillerin söz konusu alana bakışlarının ne kadar özdeş olduğu da etkilidir. (Sanskritçe ve Türkçe iki anadilli ve Budizm inancına mensup bir çevirmen, Budist Metinlerini çevirmek istediğinde, çok az sayıda budistin konuştuğu Türkçede yeterli terminolojiyi bulamayacaktır.)

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan yasalarına baş kaldırabiliriz; ancak doğanın yasalarına direnemeyiz.”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder