Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Çeşitli fal yöntemleriyle (tarot vb.) uzaktan/online yapılan fallar nasıl tutabiliyor?

Tuttuğu inanılan fallar konusunda “soğuk okuma” tarzı açıklamalar yapıyoruz ancak günümüzde online şekilde de fal bakılıyor ve bazı spesifik/ayrıntılı bilgiler biliniyor gibi görünüyor. Bu durumda nasıl bir açıklama yapılabilir, fal bakan kişi çok ayrıntı şeyleri nasıl tutturabiliyor, aydınlatırsanız sevinirim.
1,126 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Trixie Trixie
Eskiden fal bakıyordum ve tanıdığım birkaç falcı var

Falcılar aslında size yalan söylerler bu zaten belli birşey falcılar bazı detayları bilmeleri genellikle şansa dayalı çünkü bu tarz "tahminler" yapan falcıların aslında yaptığı şey kişisel tahminlerden ibaretti bu falcılar öncelikle konuşmaya "sevdiğin birimi var, yakında iyi bir haber alacaksın yakın zamanda bir girişimdemi bulundun?"vb sorular sorarlar ve kişi hakkında bilgi toplarlar ve bu bilgileri gizlice topladıkları için karşıdaki kişi "ben bunları ona anlatmadım ama o biliyor yani o gerçekten bir falcı" diye düşünür yani kısacası mental masking yapıp aslında biraz bile düşününce akla gelebilecek düşünceleri karşıdakine vererek ona kendisinin bilge olduğunu hissettiriyor

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barış Kurt
Barış Kurt
50K UP
akademisyen, kimyager

Halk arasında "insan sarrafı" denilen kişilerin kullandıkları şeyleri kullanırlar ve bu yüzden fal gerçekten de %50'nin üzerinde tutabilir bunu nasıl yaptıklarını anlamanız için "Mentalist" adlı diziyi de izlemenizi öneririm, dizi bu konuyu gerçekten çok iyi işlemiş burada çok çok kısa özetleyecek olursak: Fal bakan kişi genel ifadeler kullanarak başlar ve sizin verdiğiniz tepkilere göre yanıtlarını ayarlar. İnternet üzerinde bunu, yazışma tarzınız, sorduğunuz sorular veya diğer küçük ipuçlarından yola çıkarak yapabilir. Bunun dışında sosyal medya hesabınız varsa bunun üzerinden de önceden hakkınızda bilgi toplamış olabilir. Bunun için illa kendiniz hakkınızda bilgi girmeniz de gerekmez mesela benim gerçek ad soyadımı yazınca yaptığım yayınlar çalıştığım üniversite, yayınlarıma birlikte yayın yaptığım meslekdaşlarıma kadar bilgiler geliyor, oradan birlikte çalıştığım arkadaşları bulup onların ortalamasını alırsanız benim hakkımda kimsenin ilk bakışta göremeyeceği bazı bilgileri elde edebilirsiniz. Bunun dışında Size verdikleri yanıtlara nasıl tepki verdiğinizi gözlemleyerek, hangi bilgilerin doğru veya yanlış olduğunu belirleyebilirler. Dahası rastgele birşey söylediğinde sizin hakkınızda zaten tutma ihtimali %50'dir eğer yukarıda söylediğim yöntemlerle bu oranı %80'lere çıkarmayı başarırsa sohbetin ilerleyen bölümlerinde zincirleme olarak bu oranı daha da arttırabilir. Bunun sizin üzerinizde şöyle de bir psikolojik etkisi olacaktır: İnsanlar genellikle doğru tahminleri hatırlar, ancak yanlış olanları unutur. Bu, falın daha doğru olduğu izlenimini yaratabilir. Yani %85 tutturan bir falcıyı siz 1 hafta sonra %110 tutturdu diye hatırlayabilirsiniz. Bunun dışında söylediği muğlak ifadeleri siz kendi kendinize kendinizle ilgili şeylere yorumlayacaksınız ve bu da tutmayan falı bile tutmuş gibi görmenize neden olacak.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Irmak Fındık
Lise öğrencisiyim

Bu konu hakkındaki düşüncem şu şekildedir:

Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ancak insan beyni neye odaklanırsa onu daha çok görmeye başlar. Bunu kendi kendinize denetebilirsiniz bir gün boyunca' ............. göreceğim buna maruz kalacağım' diye söyleyin , bunu kabul edin düşünceniz gerçekliğinize yansıyacaktır. Bu tür insanların kullandığı yöntem budur; tatile gidersen küpeni kaybedeceksin der siz de tatile gittiğinizde sürekli küpenizin kaybolmasına odaklanırsınız durum böylece gerçekleşmiş olur. Bu insanların hepsi bana göre ruh emici olmakla birlikte aynı zamanda cüzdan emicidir de işin şakası bir tarafa aslında siz olacakları öğrenmiyorsunuz, [1]gelecek günlerde onların size yaşatmak istediği şeylere kendinizi odaklayıp gerçekleşmesini izliyorsunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. S. Pinker. How The Mind Works. ISBN: 9780393318487. Yayınevi: W. W. Norton Company.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close