Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Canlılar arasında görme engelli, işitme engelli ya da zihinsel engelliler gibi teşhisler var da neden “koklama engeli” diye bir kavram yok?

Umarım yukarda anlaşılır bir şekilde yazabilmişimdir. :)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslına bakarsak koklama engeli olan insanlar var.bazı vakalar kafa travmalarından bazısı ameliyat komplikasyonlarından kaynaklanmakta.Bu kişiler yedikleri yemeklerin tadını eskisi gibi almazlar koku duyuları tamamen veya kısmen yok olmuştur.Çünkü tat almaktan söz ederken dilimiz ve burnumuz beraber çalışır.Örnek verecek olursak burnunuz tıkalıyken yediğimiz yemeklerin tadı farklı gelir.Toplumda diğer engellere nazaran daha az görülmesi, daha kişisel oluşu ve deneyim bazında toplumsal yaşamı çok sekteye uğratmaması sebebiyle özel bir adlandırma olmamış olabilir.Tıpta bunun adı anosmidir.Rahmetli Müslüm Gürses de bu rahatsızlıktan muzdaripti

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Koku almama anosmi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın bilgeliğine çok güvenmesi bilgece değildir. Güçlünün zayıflayabileceği, en bilgenin bile hata yapabileceği hatırlanmalıdır.”
Mahatma Gandhi
Geri Bildirim Gönder